Fortsæt til indhold

Føtex-varer skal redde børnenes jul

I denne uge stiller Føtex på gågaden i Vejle en vogn op, hvor man kan donore varer til Julehjælpen

Arkiv
Af Emma Biørn Fish

Da Winnie Stuwitz for små fem år siden fik reddet sin jul af Dansk Folkehjælp, svor hun, at hun en dag ville give tilbage. I starten var tanken, at det helt simpelt skulle gøres gennem et økonomisk bidrag, men i stedet endte hun som frivillig projektleder for projekt Julehjælp, som Dansk Folkehjælp står bag.
“Jeg gik fra at være i et godt arbejde og gift, til at være alenemor til en 3-årig og arbejdsløs - og det betød, at jeg ikke kunne holde jul for min datter. Heldigvis blev jeg reddet af Dansk Folkehjælp, som gav mig Julehjælp, men det gjorde så skærende ondt inden i mig, at jeg ikke selv kunne sørge for mit barn, at jeg svor, at jeg ville give tilbage, når jeg igen kom på fode,” fortæller Winnie Stuwitz, der i dag, udover sit frivillige arbejde, er i en fast stilling som projektleder i det private.
Hun arrangerede i sin fritid julehjælp gennem Føtex, hvor Dansk Folkehjælp får lov at opstille en indkøbsvogn og opsamlingsbøsser, således, at kunderne kan donore til julehjælpen.
“På den måde kan kunderne donorer varer til de mennesker, der ikke har råd til at holde jul selv - og vi supplerer fra Dansk Folkehjælps side julekurven med et gavekort til en legetøjsbutik og til en sportsbutik, så børnene både kan få både julemad og julegaver,” fortæller Winnie Stuwitz.
Indtil den 22. december kan man donere både penge og varer, hvorefter Føtex laver en opgørelse over alt det, der er kommet ind, og varerne tages retur - herefter laves der gavekort på 500 kroner stykket, så hver familie selv kan få lov til at bestemme, hvad der skal stå på middagsbordet den 24. december.