Fortsæt til indhold

Flere yder madhjælp til fattige danskere

Private vender madspild til overskud og hjælper andre danskere

Arkiv
Arkiv

Flere mindrebemidlede danskere har akut behov for madhjælp. Heldigvis vokser antal af private borgerinitiativer, som yder madhjælp til økonomisk trængte familier.
Private frivillige initiativer som Del Maden og Kolding Madhjælp har travlt med at dele maden ud.

Danmarks madspild kan i princippet brødføde en hel million danskere om året. Flere danskere oplever et stigende behov for økonomisk hjælp - og heldigvis er der hjælp at hente. Antal af private borgerinitiativer vokser med eksplosiv hast. Kolding Madhjælp, et frivilligt hjælpeinitiativ til trængte borgere i Kolding, har eksisteret i over et år og uddeler mad som aldrig før.

Formand Ida Merethe Jørgensen mærker stigende strøm af udsatte danskere, der har behov for madhjælp:

“På Kolding Madhjælp er vores modtagere en skøn blanding af etnicitet. Der er en del, der er på kontanthjælp. De er syge, handicappede, pensionister, hjemløse, - ja alle, der har brug for en hjælpende hånd med mad. Det er et kæmpe arbejde at skaffe mad nok, men vores motto er, at ingen skal gå sultne i seng. Vi er blevet registreret hos Fødevarestyrelsen og har fået en Smiley, så vi er sikre på, at dét vi udleverer er 100 procent i orden,” fortæller Ida Merethe Jørgensen i en pressemeddelelse.logy