Håndværksfagene blev fejret
Der var fyldt op i Musikhuset i Esbjerg, da Fagenes Fest hyldede håndfværksfagene
"At tro på sig selv. Det er det vigtigste."
Sådan lød det første budskab fra Mikkel Kessler, da han ved Fagenes Fest i Musikhuset i sidste uge holdt aftenens festtale.
En tale, som skulle vise, at der er en sammenhæng mellem det at blive verdensmester i boksning og blive en god håndværker.
Mikkel Kessler var inviteret med til at fejre de elever, der i løbet af det seneste år er blevet færdige med en teknisk erhvervsuddannelse i Sydvestdanmark.
Her kunne han og den fyldte sal i Musikhuset i Esbjerg blandt andet se årets håndværker, fighter, kammerat, læreplads og faglærer blive kåret, imens der også blev uddelt en masse legater.
Ifølge personerne bag Fagenes Fest har det i år været svært at finde de rette modtagere af legaterne, da der er blevet uddannet mange dygtige håndværkere. Der blev ved festen uddelt 20 legater på mellem 2.500 kroner og op til 10.000 kroner. I alt blev der uddelt legater for over 100.000 kroner.
Stole på sig selv
"Man skal stole på sig selv og blive ved med det, selvom det er hårdt," lød det andet budskab fra Mikkel Kessler, der samtidig forklarede, at han altid stolede på sig selv, også selvom folk havde afskrevet ham fra topboksningen efter nederlaget mod Adre Ward tilbage i 2009.
Dengang gav det pote, at Mikkel Kessler blev ved med at tro på sig selv. I den efterfølgende kamp vandt han nemlig og var dermed tilbage i topboksning.
“Jeg kunne snakke meget mere om det, men det er de to vigtigste budskaber, jeg kan komme med,” lød det fra eksbokseren, da han vist var gået en anelse over den planlagte tid for hans festtale.
“Men jeg plejer at holde mit foredrag i et par timer,” grinede Mikkel Kessler.
Efterfølgende blev de mange legater uddelt, inden rapperen Blak gik på scenen og sang hittet 'Nede Mette'.