“Når du kommer ind, er du taget på tur”
Eventyrsport slår 25. november dørene op til deres nye flagskibsbutik i Esbjerg. En oplevelse bare at træde ind, lyder det
Fuglekvidder, mos på væggene, træer og landskaber bygget af folie, store sten og meget mere. Jo, det bliver uden tvivl lidt af en oplevelse at træde ind i den nye Eventyrsport, der 25. november slår dørene op på en Esbjergs mest prominente adresser, nemlig Kongensgade 31. Måske bedre kendt som det gamle Fona.
“Eventyrsport handler med alt til det gode udeliv, og derfor skal det også være en oplevelse at træde ind i vores butik. Ja, sågar et eventyr. Når du kommer ind til os, så er du allerede taget på tur,” smiler butikschef Lars Schmidt, da Lokalavisen møder ham i de nye lokaler, der lige nu mest består af rå vægge, støvmaling og et hav af håndværkere.
Led i større satsning
Når Eventyrsport slår dørene op på Black Friday, så bliver det samtidig startskuddet til kædens første i en større syddansk satsning.
Den nye butik er både et flagskib og et led i kædens strategi om at være landets førende outdoor-leverandør, hvor store lokaler og attraktive beliggenheder i byernes centrum åbner op for at give kunderne en unik oplevelse af at befinde sig i naturen.
“Vi åbner en ny butik i Esbjerg, fordi vi ser området som attraktivt for vores satsning i Sydjylland, og så er det jo et plus, at det bliver på en af de absolut bedste adresser i byen. ,” fortæller kædechef Gert Farup Lindquist.
Butikken i Esbjerg midtby vil føre alle de kendte mærker indenfor outdoor-ekvipering, ligesom man eksempelvis også vil vokse folks Fjälräven produkter gratis. Og mens man venter kan man snuppe en kop kaffe og få en god snak med en af de tre fuldtidsansatte, der vil være i butikken.
“Derudover har vi ansat otte deltidsansatte, og vi er allesammen meget spændte på både åbningen og på, hvordan vi bliver taget imod. Men jeg har nu en rigtig god fornemmelse,” griner Lars Schmidt, der bør vide, hvad han taler om.
Ikke nok med 12 års erfaring, så er han også 'headhuntet' fra en stilling som butikschef i Spejdersport længere nede ad Kongensgade. Det er altså en mand, der ved det meste om friluftsliv, som nu byder indenfor i Eventyrsport.
“Den nye butik vil tilbyde masser af grej og udstyr til friluftsliv, og der er jo utrolig meget fantastisk natur her i Vestjylland. Det skal esbjergenserne selvfølgelig have mulighed for at få glæde af. Vi har stor respekt for det enkelte eventyr,” siger Lars Schmidt.