Endnu flere skal lære årets handelsby at kende
Køge Handelsstandsforening planlægger en stor, regional markedsføringskampagne, der skal profilere Køge som årets handelsby
For nylig blev Køge kåret til Årets Handelsby 2016, og den titel vil Køge Handelsstandsforening nu bruge som spydspids til en stor regional markedsføringskampagne på hele Østsjælland, så endnu flere får øjnene op for Køges fortræffeligheder.
"For første gang i Køge Handelsstandsforenings historie ønsker vi at gå regionalt i ny markedsføringskampagne, hvor Årets Handelsby bliver profileret i regionen. Målet er at tiltrække flere kunder og besøgende til vor fantastiske hyggelige by," siger Søren Storgaard, formand for Køge Handelsstandsforening.
Kampagnen vil omfatte en lang række platforme - lige fra tv-, bus- og togreklamer til synlighed på de sociale medier, og desuden skal der i samarbejde med LørdagsAvisen udarbejdes et magasin, der viser alle Køges gode sider frem. Her håber handelsstandsforeningen på opbakning fra områdets forretninger og virksomheder.
"Sammen er vi stærke, og køgenserne er meget loyale borgere. Derfor ønsker Køge Handelsstandsforening at synliggøre byens mange smukke sider og sprede budskabet om, at vi er Årets Handelsby. Den eneste måde vi kan skabe effekt, aktivere markedsføringskampagnen og skabe et fantastisk resultat, er hvis vi står sammen, siger Søren Storgaard.
Aktivitetchef Mette Bjerre samt bestyrelsesmedlemmerne fra foreningen vil i de kommende uger besøge medlemmer og virksomheder for at fortælle om markedsføringskampagnen, hvor LørdagsAvisen altså bliver samarbejdspartner.
"Vi glæder os til at være en del af indsatsen for at være med til at profilere Køge udadtil. Vi er stolte af byen, og vi glæder os til, at endnu flere vil komme til Køge og nyde de mange gode tilbud og muligheder, vi har," siger salgschef hos LørdagsAvisen, Rikke Lykke Nielsen.
Samtidig er der fremskredne planer om et samarbejde om både aktiviteter og markedsføring med Citycon, der står for udvikling og administration af det kommende store butiksområde i stationsområdet.
"På baggrund af en række positive møder imellem handelsstandsforeningen og Citycon forventes det, at vi kan indgå aftale om et aktivitets- og markedsføringssamarbejde fra sommeren 2017. Begge parter har samme målsætning omkring regional markedsføring: At trække flere kunder og besøgende til byen og fortælle byens unikke historie, fortæller Jesper Køster, der er bestyrelsesmedlem i Køge Handelsstandsforening.