Studerende og erhvervsliv i fælles dyst
Erhvervsfolk mødtes med elever på Køge Handelsgymnasium, hvor teori blev til praksis i BusinessCombat
Til det lokale erhvervsarrangement BusinessCombat mødtes 18 erhvervsfolk med hele 3m på Køge Handelsgymnasium til at dyste på venskabelig fod: Hvilket hold klarer bedst at drive et fiktivt firma?
BusinessCombat styres af Keld Nørgaard fra Welcome Management, som har udviklet en række professionelle virksomhedsspil til offline - og online brug. Welcome Management gæster handelsskoler landet over, og fornylig var turen kommet til Køge Handelsgymnasium.
Arrangementet var foranlediget og sponseret af Jyske Bank i Køge og GLB Revision i Køge, der begge havde inviteret egne samarbejdspartnere med til at dyste med studerende på Køge Handelsgymnasiums 3m på innovationsretningen.
Gennem BusinessCombat bliver teori fra de studerendes undervisning i virksomhedsøkonomi testet af i praksis. De deltagende erhvervsfolk er med til at gøre oplevelsen endnu mere realistisk for de studerende – og det er et interessant forum for alle parter.
Blandede hold
I modsætning til de foregående år havde Jyske Bank og GLB Revision ønsket at blande holdene, så studerende og erhvervsfolk kunne tale på tværs under selve konkurrencen, som varede hele formiddagen og blev efterfulgt af fælles frokost og opsamling på spillet.
GLB Revision og Jyske Bank stillede hver med et hold med ledere og medarbejdere fra så mangfoldige virksomheder som Bilhuset Laursen A/S, Belægningsteknik Aps, Malerfirmaet Jens E A/S, Sædder Service Aps, Tømrermester Reinhard Kluge, Advokatfirmaet Nørregaard & Mieritz, Cado A/S, Hertels A/S, S & H Klimateknik A/S, Bernths VVS og Gas Aps og TS Stilladsmontage Aps.
Høje forventninger
Blandt de studerende var forventningerne til dagens kamp høje.
Det er fjerde gang, Køge Handelsgymnasium har besøg af BusinessCombat og Welcome Management, og de studerende, som tidligere har deltaget, har bidraget til at skrue forventningerne i vejret hos det nuværende HHX-hold.
Sejren gik til hold 7 bestående af Jeppe Laursen fra Bilhuset Laursen A/S, Bodil Hvid fra Jyske Bank, Søren Deleuran fra GLB Revision og de studerende Emma Mosegaard Larsen, Maja Østervang Larsen og Fie Senika Jakobsen.
”For os som virksomheder er det vigtigt at være til stede blandt de unge og vise os som mulige medspillere i fremtiden både som kommende arbejdsplads og som kommende samarbejdspartner. ,” udtaler Søren Deleuran fra GLB Revision i en pressemeddelse fra Køge Handelsgymnasium
Lover godt for Køge
”Jeg synes, at BusinessCombat er et godt initiativ, som er med til at sætte fokus på samarbejde mellem uddannelsesinstitutionerne og det lokale erhvervsliv. I mødet med de unge fra handelsgymnasiet har der været stor mulighed for et gensidigt udbytte. Vi fik en god og sjov dag med en masse unge dygtige elever, som virkelig var interesserede og engagerede hele dagen. Det tegner godt for fremtidens erhvervsliv i Køge,” udtaler Claus Båstrup, leder i Jyske Bank Køge. jesl