En kulinarisk jordomrejse på 30 minutter
Lyden af høj musik og glade mennesker kan høres på lang afstand, og på vej ned af trappen møder liflige dufte de besøgende, der har valgt at lægge vejen forbi International Day på Erhvervsakademi SydVest denne fredag.
Alle internationale studerende er blevet inviteret til at få en stand, hvor de kan byde de øvrige studerende og ansatte på specialiteter fra deres hjemland. En flok studerende fra Island morer sig storartet. De har nemlig medbragt tørret hajkød, og griner når de intetanende gæster deres vrider deres ansigter over den fremmede smag. Efter islandsk tradition får de efterfølgende stukket et glas brændevin i hånden til at skylle ned med.
Jorden rundt på 30 min
Besøget på International Day er en kulinarisk jordomrejse, og er man ikke til stærk mad byder amerikanske studerende på brownies og karamelliserede popcorn, mens de belgiske studerende selvfølgelig har chokolade og vafler med.
Til de mange retter har de studerende også medbragt brændevine og drinks, og de spansktalende studerende byder på både Caprinihnas og Sangria, mens de slovakiske studerende har medbragt en lokal bitter.
Midt i menneskemængden lyser farverige sarier op blandt skaren af jeansklædte unge. Flere af de studerende fra Nepal og Indien nøjes ikke bare med at byde smagsprøver, de har også iklædt sig tøj fra deres hjemland, selvom en Sari måske er lidt kold i det danske novembervejr.
På Erhvervsakademi SydVest er International Day efterhånden en fast tradition, og arrangementet bliver kun større for hvert år.