Fortsæt til indhold

REHH forlænger med talenter

Arkiv
Arkiv

Ribe-Esbjerg HH har forlænget kontrakten med to af holdets meget talentfulde spillere, Pelle Schilling og Jacob Holm.

Jacob Holm er netop udtaget til udviklingslandsholdet, mens både Jacob Holm og Pelle Schilling sidste sæson var med U21 til VM i Brasilien, hvor det blev sølv til Danmark.

De to havde indtil den nye kontrakt kontraktudløb med REHH i sommeren 2017, men de har altså nu forlænget til sommeren 2019.
Derudover er der skrevet en ny toårig kontrakt med stregspilleren Jonas Tidemand.

Jonas Bruus Tidemand kom til REHH fra TMS Ringsted, men var så uheldig at få et korsbånd ødelagt under en træningskamp. Det betød et års pause, men nu er Tidemand for alvor vendt tilbage til håndboldbanen.

Cheftræner Claus Uhrenholt peger på, at kontraktforlængelserne viser, at REHH's strategi med at have et hold af både rutinerede og unge, talentfulde spillere, der får masser af spilletid og lov at lave fejl, er den rigtige strategi.
logy