Vind Tivoli-tur og overnatning på Tivoli Hotel
Ved at tilmelde dig Lokalavisen Odenses nyhedsbrev, får du ikke bare hver dag de seneste nyheder leveret i din mailboks, du får også rig mulighed for at vinde lækre præmier til Tivoli
Tivoli har slået dørene op til julen, og traditionen tro venter der gæsterne oplevelser for alle sanser. Jul i Tivoli er nemlig duften af skoldhed gløgg og lune æbleskiver, mens lys-scenografierne tryllebinder øjnene, og den nye forlystelse Fatamorgana garanterer suget i maven.
Alt det giver Lokalavisen Odense dig mulighed for at opleve, for vi har i samarbejde med Tivoli sat gang i en stor konkurrence - og der er mange præmier på højkant.
Det eneste, du skal gøre for at deltage i konkurrencen, er, at finde konkurrence-banneret på vores hjemmeside, www.odense.lokalavisen.dk, klikke på det og deltage i den underholdende quiz, der både indeholder spørgsmål om Tivoli men også om din lokalavis.
Når du deltager i konkurrencen, tilmelder du dig samtidig vores nyhedsbrev, hvilket betyder, at du hver dag får serveret dugfriske nyheder fra dit lokalområde i din mailboks.
Vind en overnatning
Den helt store præmie i konkurrencen er 'Den komplette Tivoli-tur' for hele familien. En tur, der kombinerer den traditionelle Tivoli-tur (entrebilletter og turpas) med overnatning på Tivoli Hotel.
Her bliver familien indkvarteret på et fire-personers familieværelse med dobbeltseng og sovesofa til børnene. Den efterfølgende morgen kan alle nyde den store flotte morgenbuffet. Præmien har en værdi af 1.798 kroner.
Teateroplevelser
Men der er også andre præmier på højkant.
Andenpræmien i vores konkurrence er nemlig to billetter til musicalen Spamalot, der bygger på filmen Monty Python og de skøre riddere. Den forestilling spiller søndag den 26. marts klokken 14.
Tredjepræmien er to teaterbilletter til krimikomedien 39 trin, der spiller i Glassalen og som har Niels Olesen og Thomas Mørck i hovedrollerne. Den forestilling spiller fredag den 10. februar klokken 20.
Præmierne ikke kan ombyttes eller sælges.
Honningkage-værksted
Hvert år til jul byder Tivoli på nyheder i juleperioden, og i år er det et særligt honningkage-værksted i H.C Andersen Slottet. Her findes Danmarks største, nissebetjente honningkage-bagemaskine. Ideen med Honningkageslottet er, at børn og voksne selv kan dekorere honningkagehjerter og tage dem med sig hjem. Honningen til hjerterne stammer fra Tivolis egne bi-stader.
Der er gratis adgang for Tivolis gæster, så alle kan more sig over nissebageriet, men honningkagehjerterne skal man købe.
Masser af oplevelser
Selvom det er en oplevelse i sig selv bare at gå igennem Tivoli i al sin juleglans, byder den gamle have på et væld af oplevelser. Nøddeknækkeren spiller nemlig i Tivolis Koncertsal, mens man kan opleve Charles Dickens og Robin Hood i Glassalen.
Man kan også besøge julemanden, der holder til i julestuen på Pantomimeteatret, og så er der ellers rig mulighed for at stille både sulten og lækkersulten i havens mange spisesteder.
De seneste år har Tivoli haft åbent både juleaftensdag og hele nytårsaften, og sådan bliver det også i år. Nytårsaften krones med et stort fyrværkerishow klokken 23, før det for alvor går løs i Københavns gader.
Inden da - mellem jul og nytår - tænder Tivoli for Danmarks største Fyrværkerifestival. Hver aften fra 1. juledag og frem til den 30. december er der fyrværkeri klokken 20.45,
hhs