Fortsæt til indhold

Styrelse roser Vejles Dag Til Dag-projekt

Vejles håndtering af beskæftigelsesordningen skal måske inspirere andre kommuner

Arkiv
Peter Friis Autzen

Projektet, der har ført til Torben Kastbjergs tilbagevenden til arbejdsmarkedet, som der kan læses mere om her på siden, er værd at lægge mærke til. Det mener Styrelsen for arbejdsmarked og rekruttering, Star.
”14 kommuner deltager i Dag Til Dag-jobforsøget. Vejles tilgang til at få formidlet ordinære timer til aktivitetsparate kontanthjælpsmodtagere har været meget succesfuld og virker meget interessant. Vi er fra styrelsens side ved at udarbejde et inspirationsmateriale i samme spor,” siger styrelsens vicedirektør Helle Rasmussen.
160 borgere har været gennem Vejle-projektet. 109 af dem er nu i småjob, og 35 har fået et helt ordinært job. Det er rekord blandt de 14 kommuner, oplyser Jobcentret.