Fortsæt til indhold

Flertal træt af ny svømmehal

Men alle de deltagende partier er politisk bundet af et tidligere budgetforlig

Arkiv
Anette Gundlach

Flertallet for en udvidelse af Roskildebadet med 50 meter bassin og wellnes skrider og flere allerede trætte af den nye svømmehal. Meget tyder på, at hvis der skal stemmes om en nyere og dyrere løsning, så kommer hallen til at ligge et helt andet sted. Både V, DF, Ø, C og B ser helst at svømmehallen kommer til at ligge et andet sted, mens SF og S fortsat mener, det skal ligge i Roskildebadet. Dermed er der 17 stemmer for et andet sted, mens 14 stemmer går til Roskildebadet, hvis det skulle komme til en ny afstemning. Projektet er netop sendt i udbud med en ny og nedjusteret model, fordi den skal holde prisen på de aftalte 135 millioner kroner. En pris flere af partierne ikke mener har en chance for at holde. Venstre har dog lovet dette års budgetparter, at de stemmer for udvidelsen af Roskildebadet, hvis udgifterne nøjes med at stige ganske få millioner kroner, siger pålidelige kilder. Hvis prisen stiger endnu mere, stemmer partiet nej til svømmehallen, som partiet aldrig har ønsket skulle ligge ved Roskildebadet, men derimod i Trekroner. Formand for Venstre Bent Jørgensen regner på nuværende tidspunkt med, at prisen stiger så meget, at det ikke kan realiseres indenfor rammen. - Jeg har set nogle foreløbige beregninger, hvor det ser ud som om, at svømmehallen kommer til at koste omkring 147 millioner kroner i stedet for 135, siger Bent Jørgensen. Han mener derfor, at der bør indkaldes til nye forhandlinger om svømmehallen. Hallen har tidligere været i udbud, men ingen bød ind, da man mente, det ambitiøse projekt ikke kunne bygges indenfor de økonomiske rammer.

Falder fra

Henrik Stougaard fra Enhedslisten forklarer, at da han var med i budgettet i 2015, stemte han modvilligt ja til svømmehallens placering. - Det var en af de kameler, vi var tvunget til at sluge. Vi synes egentlig, det er for meget at bruge på projektet, siger Henrik Stougaard. Alle er bundet af budgetforliget, men han forventer, at der igen skal stemmes om svømmebadet. - Der er meget, der tyder på, at beløbet bliver overskredet eller at man skærer i projektet, som så er ændret, og så skal vi stemme om igen. I det tilfælde stemmer han nej til udvidelsen. - Vi er ikke imod en ny svømmehal, men den løsning er for dyr. Konservative Lars Lindskov fortæller, at hans parti har kæmpet for, at svømmehallen fik et 50 meters bassin. - Det har vi fået, men vi har hele tiden ment, at placeringen er forkert, og det mener vi stadig. Vi gik på kompromis for at få bassinet med i projektet. Han mener, det er pudsigt, at man kan finde ud af at blive enige om et bassin i Høje Tåstrup, mens der går fnidder i den i Roskilde.

Opgiv projektet

- Jeg ser hellere, at vi opgiver projektet og går i gang med et, hvor vi bygger helt nyt. Fx i Trekroner. - Det er både billigere og bedre, fordi vi får en god løsning, i stedet for en rundbarberet udgave i Roskildebadet. Han mener også, at man kunne lave et stålbassin som i Høje Tåstrup og udvide Roskildebadet med wellness. - Jeg synes, det er møgærgerligt, at vi bruger flere penge end nødvendigt på grund af stædighed og stolthed, siger politikeren. DF foretrækker også, at svømmehallen bliver bygget i Trekroner. Merete Dea Larsen mener, man bør kigge mod Høje Taastrup, hvor en ny hal med stort bassin til 50 millioner kroner netop er blevet indviet.

Godt Roskildebad

Både socialdemokraterne og SF er fortalere for, at Roskildebadet bliver udvidet med stort bassin og wellness. Daniel Prehn forklarer, at han er ked af, at der har været bump på vejen, der gør, at udvidelsen stadig ikke er påbegyndt. - Jeg synes til gengæld, at det er den helt rigtige løsning. Det giver en god synergi at have stort bassin og svømmehal på samme sted, siger politikeren og fortsætter: - Jeg tror ikke, at der kommer mange i en svømmehal for bare at svømme. Han mener desuden, at det bliver billigere at få driften til at hænge sammen, når der både er svømning og wellness på samme sted. Jeppe Trolle fra de Radikale har tidligere sagt til Roskilde Avis, at han mener, at den rigtige placering for svømmehallen er i Trekroner. Han frygter dog, at svømmehallen slet ikke bliver til noget, hvis der komme en afstemning igen.