Elever laver kreative events
Eleverne på EUD Detail har udviklet events i samarbejde med Synoptik i Varde
Hvad med en gratis pudsning af brillerne eller mobiltelefonens skærm?
Det er ikke hver dag, man får stillet dét spørgsmål, når man tager toget fra Varde til Nr. Nebel. Men i fredags kunne man være heldig at møde tre smilende handelsskolelever, som med brillepudsekit, flyers og tilbud om gratis synstest, var i gang med at lave en event for Synoptik i Varde.
“Vi syntes, det gerne måtte være anderledes og lidt fjollet,” fortæller Tobias, som giver sin gruppekammerat Jeppe credit for idéen.
En anden gruppe ville fange kunder ind foran Synoptiks butik og tilbyde brillepudsning og synstjek og uddele kuponer og flyers.
Alle 21 elever på EUD-uddannelsen på Varde Handelsskole har , som noget nyt, været i gang med at få idéer til events, som de helt selv skulle forberede og udføre i Varde. I stedet for at lave et fiktiv opgave, har de lavet den sammen med og for Synoptik i Varde.
På den måde får de direkte respons på, hvad rigtige kunder synes om deres event, og deres arbejde bliver brugt til noget.
Underviserne på EUD har, i samråd med Lene Kaas fra Synoptik i Varde, udviklet projektet. Eleverne har fundet på gode idéer til events for Synoptik i Varde, de har markedsført dem, blandt andet på Facebook, og selv stået for afviklingen. I dette skoleår går der kun elever på Detail-linjen på EUD, som er en erhvervsuddannelse, hvor de arbejder praksisnært som i dette projekt, der har kørt i uge 48 og 49. Eleverne bliver klædt på til ”den virkelige verden” og samarbejder med det lokale erhvervsliv som Synoptik i dette tilfælde.
Lene Kaas, butikschef i Synoptik, er meget glad for samarbejdet og synes, det er spændende at få de unges ideer, som ofte er nogle andre, end dem, de selv har tænkt på.
Når man allerede har været i en form for praktik i sin studie