Fortsæt til indhold

To unge kvinder vandt årets violinkonkurrence

Carl Nielsen-konkurrencen endte med en delt førsteplads

Arkiv
Arkiv

Efter en intens uge, hvor 24 unge violinister konkurrerede i en bred vifte af repertoire, blev vinderne af den 10. Carl Nielsen Internationale Violinkonkurrence offentliggjort St. Bededag. Der blev uddelt to førstepriser til Ji Yoon Lee, 23 år gammel fra Sydkorea og til Liya Petrova, 25 år gammel fra Bulgarien. Det oplyser Odense Symfoniorkester i en pressemeddelelse.
Luke Hsu vandt tredje præmie (8 000 EUR), Soo-Hyun Park blev tildelt "Bedste interpretation af et nyt dansk værk" for udførelsen af ??et nyt værk af komponisten Jesper Koch (2 000 euro), Ji Yoon Lee modtog "Odense Symfoniorkester Pris" (1 500 EUR) og hun modtog også "Børn og Ungejuryens Pris" (1 500 EUR).
"Det er en stor glæde for juryen at kunne give første prisen til både Ji Yoon Lee og Liya Petrova. Begge er fremragende violinister, og det var umuligt for os at skille præstationerne ad. Juryen er overbevist om, at begge kunstnere har en stor karriere foran sig. Det, vi har her i Odense er enestående. Det er vigtigt for juryen at skabe en tryg atmosfære for deltagerne, og give dem vores bedste råd og vejledning. Dette har været lige så vigtigt for juryen som opgaven med at dømme. Vi har hørt mange unge musikere i løbet af den sidste uge, som befinder sig på forskellige stadier i deres udvikling. Konkurrencens virkelighed betyder, at der altid vil være dygtige violinister, som ikke når til næste runde, selv om de er meget lovende og viser stort potentiale," løs det fra juryformand Nikolaj Znaider.

Juryen har derfor besluttet at uddele en fælles fjerde pris, som vil blive tildelt årets tre semifinalister, der hver især modtager 1000 euro: Ji Won Song (23), Karen Kido (21) og Soo-Hyun Park (26).

Sammen med Nikolaj Znaider medvirkede i juryen Noah Bendix-Balgley, (1. koncertmester, Berlinerfilharmonikerne), Mats Engström, (Kungliga Filharmoniske Orkester, Stockholm), Kathryn Enticott, (Artist Manager), Charles Hamlen, (Kunstnerisk rådgiver, Orchestra of St. Lukes | DiMenna center), Werner Hink (Koncertmester i Wienerfilharmonikerne), Kathryn Stott (Koncertpianist), Eugen Tichindeleanu, (Koncertmester i Odense Symfoniorkester) og Jian Wang (Cellist).

"Den stærke forbindelse mellem Carl Nielsen og Odense Symfoniorkester er en af ??grundpillerne i Carl Nielsen Konkurrencerne, og jeg er meget imponeret over niveauet af fortolkningen af ??Nielsens Violinkoncert," siger Finn Schumacker, musikchef for Odense Symfoniorkester, som organiserer konkurrencerne.

"I kraft af Nikolaj Znaiders store engagement i dette års konkurrence har vi både øget opmærksomheden om vigtigheden af et ??aktivt musikliv blandt børn og unge i Danmark og samlet en række af de mest talentfulde unge violinister i verden i dag."