Madskole og dirt jump-opvisning på Søndre Havn
”Vild” er fællesnævneren for to arrangementer på Søndre Havn den 8. maj
Foråret har meldt sin ankomst, og udendørssæsonen på Søndre Havn og langs Tråden er i fuld gang. Her er arrangementer for enhver smag - og alle med hang til det ”vilde” kan med fordel besøge havnen søndag den 8. maj. For mens byrummet Opdagelsen byder på vilde urter kl. 11, står den på tohjulede krumspring i Byskoven kl. 14.
Når årets første udendørs madskole i Opdagelsen løber af stablen, er det med fokus på vilde grøntsager og urter - spiselige planter, som er kendetegnet ved at dukke op i naturen tidligt hvert forår og komme igen år efter år.
På madskolen giver to eksperter i vild mad, Marianne Mark fra Det Grønne Hus og naturvejleder Doreen Holmquist, gode tips til, hvordan de vilde grøntsager og urter kan erstatte mere velkendte fødevarer i madlavningen.
"En af de vilde planter vi skal arbejde med på madskolen, er strandkvan, som faktisk kan bruges på samme måde som rabarber," fortæller Marianne Mark, som også kan løfte sløret for, at der vil indgå sødskærm, sankthansurt og vild pastinak i maden, som tilberedes i det fri over bål.
Det koster 75 kr. at deltage i madskolen Udvid repertoiret af flerårige grøntsager. Billetter kan købes på billetto.dk. Der er plads til 30 deltagere, og det foregår i udekøkkenet i Opdagelsen på Søndre Molevej 9 søndag den 8. maj kl. 11-13.
Opvisning på dirt-jump banen
Lidt længere ude ad Søndre Molevej har Køge Dirt Jump gjort dirt-jump banen i Byskoven klar til en ny sæson med tricks og tryllerier på cykel og inviterer nu til opvisning den 8. maj kl. 14-17.
Besøgende kan nyde loungestemning med musik og forfriskninger - eller låne en cykel og sikkerhedsudstyr og prøve banen selv. Det er gratis at deltage. Er banen våd, aflyses arrangementet.