Fortsæt til indhold

Skole gav stor donation

Arkiv
Af Jacob Hove

“Det er simpelthen bare så fantastisk.”
Sådan siger Lis Damkjær, Danske Flygtningehjælps friviliggruppe i Vejle, om den donation gruppen har fået af eleverne på kirkebakkeskolen.
Skolen havde lavet et teaterstykke, som blandt andet handlede om, hvordan verden var blevet formet af de store krige. Overskuddet fra stykket havde eleverne fået lov til at bestemme, hvem skulle have, og det blev altså Danske Flygtningehjælps friviliggruppe i Vejle, der fik ikke mindre end 34.000 kroner.
“Det glæder mig simpelthen så meget, at børn har en forståelse for, hvor godt vi har det her i Danmark og samtidig tænker på at hjælpe børn, som ikke har det lige så godt,” siger Lis Damkjær.
Nogle af pengene skal bruges på at holde en fest for nye borgere i Vejle og de danske familier, de er tilknyttet. Derudover skal pengene bruges til kulturture rundt i landet, hvor nye indbyggere ser steder som Rosenborg, Christiansborg og lignende.