Verdens bedste mor skal forkæles på selve dagen
Lions klubberne i området står bag en unik chance for at forkæle sin mor
Man kan sende mor afsted til en anderledes Mors Dag på VUC Syd, søndag den 8. maj med Kristian Lilholt band der underholder med skønne blide wellness toner i VUC's flotte lyse sal, som har den smukkeste udsigt ud over Haderslev Fjord og ind mod Haderslev. Kristian Lilholt har sin søster Tine Lilholt med, samt de to dygtige musikere, Lasse Jørgensen og Frede Panduro. Der er to sessions på dagen - klokken 13.00 og 16.00. Hver varer de ca. to timer.
Hver session er inddelt i tre afdelinger af 35-40 minutters varighed med pauser imellem. I pauserne kan man, udover at nyde drikkevarer gratis, også nyde det smukke område eller fordybe sig i den flotte Bjørn Nørgaard udstilling, som slutter netop denne søndag efter musikken.
Her er nydelsen af musikken, rummet, udsigten samt de behagelige sidde/liggestole med til, at man kan slappe helt af og bare være i sine egne tanker og nyde dem samt samværet med de andre gæster. Disse musikalske toner og setup er kun få beskåret. Tidligere har det kun været gennemført i Kunstcentret Silkeborg Bad samt Esbjerg Musikhus.
Begge steder med stor succes og udsolgte huse.
Det er Lions Klubberne i Vojens – Gram – samt Sophies Kilde Haderslev, der står for arrangementet og hele overskuddet går ubeskåret til at styrke ”Hospitalsklovnene”, og deres fantastiske arbejde med syge børn på hospitalerne. Billetter kan købes på mobil: 2249 9585 eller mail: Rolighedsvej25@gmail.com
Eventuelt resterende billetter sælges ved døren på VUC inden musikken./pra