Hvad vil du gerne have til Mors Dag?
Lis Højlund, Gadstrup
67 år, mor til én Jeg vil have blomster. Det får jeg hvert år. Det regner jeg også med at få af min datter i år.
Ursula Jakobsen, Ågerup
64 år, mor til tre Blomster, blomster, blomster. Jeg har tre børn, hvor de to af dem bor i Polen. Ham, der bor i Danmark, kommer til min fødselsdag, og vi plejer at slå Mors Dag og min fødselsdag sammen.
Maybritt Wolff, Roskilde
61 år, mor til én Ved du hvad? Forleden ringede min svigersøn og spurgte, hvad jeg skulle på Mors Dag. Jeg skulle ikke noget, og så blev jeg inviteret til Tyskland med alt betalt. Det glæder jeg mig rigtig meget til.
Edith Isaksson, Greve
61 år, mor til én Jeg vil rigtig gerne ud at spise med min søn, svigerdatter og tre børnebørn.
Stella Helene Olsen, Roskilde
52 år, mor til én Jeg vil rigtig gerne have morgenmad af min 14-årige datter. Det er nu ikke noget, hun kun gør til Mors Dag. Hun serverer faktisk morgenmad for mig tit. Vi går ikke så meget op i Mors Dag.