Køge Kommunes 2015-regnskab i balance
Køge Kommune kom ud af 2015 med et solidt årsregnskab
Køge Kommune kom ud af 2015 med et rigtig pænt regnskab. Det viser kommunens årsregnskab, som Køge Byråd netop har godkendt.
Kommunen havde et overskud på driften på 156,2 mio. kr. Det meste af driftsoverskuddet er brugt på anlægsarbejder, renter og afdrag. Tilbage var 38,9 mio. kr. i driftsmidler, som er overført til 2016.
Køge er en vækstkommune med mange store anlægsinvesteringer i disse år, hvor kommunen bl.a. bygger nyt genoptræningscenter og et stort parkér og rejs anlæg ved den nye Køge Nord station. Derfor er det nødvendigt med et forholdsvist stort overskud på den løbende drift, siger Køge Kommunes borgmester, Flemming Christensen.
”Vi har styr på udgifter og indtægter og har igen i år leveret et solidt årsregnskab. Det er ikke kommet af ingenting, men skyldes fremsynethed, stram økonomisk styring og tro på udviklingen. Der skal være råd til nye veje og andre anlægsarbejder i takt med, at Køge Nord Station, Campus Køge og nye byområder over hele kommunen vokser frem,” siger han.
Besparelser fra næste år
Køge Kommunes driftsoverskud i 2015 skyldes blandt andet, at der i årets løb kom gang i kommunens salg af byggegrunde til boliger og erhverv. Køge Kommune tjent 93,2 mio. kr. på grundsalg i 2015.
Alligevel er der lagt op til besparelser i Køge Kommune fra næste år. Udfordringerne kommer udefra, siger borgmester Flemming Christensen:
”Vi går en vanskelig tid i møde, hvor kommunen blandt andet skal aflevere store beløb pga. omprioriteringsbidraget fra Christiansborg. Derfor må vi forberede os på besparelser, så vi kan fortsætte den stærke udvikling, der har gjort Køge til en af de mest dynamiske kommuner på Sjælland, og som er forudsætning for, at vi har råd til ordentlig velfærd for borgerne i kommunen,” siger borgmesteren.