Fortsæt til indhold

Så er det tid til byvandringerne

Arkiv
Jørgen Flindt

VisitVejle tilbyder hver forår og sommer byvandringer rundt i og omkring Vejle.
“Vi tilbyder igen i år guidede byvandringer med vore populære lokale guider, Poul U. Jensen og Orla Duedahl. Der er nye byvandringer på programmet, men også nogle af vore mest populære kendinge,” lyder det fra VisitVejle i en pressemeddelelse.
Første tur foregår torsdag den 12. maj, hvor man vandre rundt til 'Det religiøse Vejle'. En tur rundt i Vejles kirkelige landskaber. Blandt andet det katolske center på Blegbanken, Baptisterne i Korsgade og Metodisterne i Vissingsgade.
I alt er der seks byvandringer i Vejle samt en guidet bustur ud gennem Ådalen senere på sommeren. Næste tur igen er
'Langs Vejles åer'. Den finder sted den 24. maj. Senere igen er der vandreture til blandt andet byens baggårde og Østbyen.
Byvandringerne starter klokken 19. Man mødes ved VisitVejle på Banegårdspladsen. Billetter købes hos VisitVejle eller på vejlebilletten.dk