Fortsæt til indhold

Du kan stadig nå at tilmelde dig triathlon

Arkiv
Arkiv

Kirke Hyllinge Idrætsforening er klar med et triathlon stævne i og omkring Lyndby ved Kirke Hyllinge. Det sker lørdag den 11. juni kl 10.
Det er 4. gang, at der afholdes FjordTri og hele stævnepladsen med start og mål er ved Det Gule Badehus, Hornsherredvej 220, Lyndby, Kirke Hyllinge.
'Sidste år var der 150 tilmeldte, og i år er maksimum deltager anal 200. Stævnet gennemføres med hjælp af 75 frivillige fra Kirke Hyllinge idrætsforening, men også hjælpere fra naboklubber vælger at give en hjælpende hånd. Og der er brug for mange frivillige,' siger Anni Vedel som står for gennemførslen af FjordTri.
Der skal være høj sikkerhed, når der svømmes i fjorden, men også vejvisere langs såvel cykelrute som løberuten.
Distancerne er 750 meter svømning i Roskilde Fjord, herefter skal deltagerne ud på 20 km cykling i Hornsherred, for til sidste at skulle løbe 5 km i kuperet terræn.
Der er præmier til bedste tre mandlige og kvindelige deltagere, fra Kaiser Sport i Brønshøj.
Udover præmier til de hurtigste vil der også være lodtrækningspræmier samt sponsorere Malene fra Spar i Borrevejle med kakaomælk til samtlige deltagere når de kommer i mål.
'Sidste år var vandet lige koldt nok, temperaturen kom lige op på 16 grade på dagen, hvor stævnet blev afholdt. Men med de varme dage vi allerede nu har haft i maj måned, forventer vi en noget højere vandtemperatur,' siger Anni Vedel.
Til at skabe den helt rigtige stemning på stævnepladsen, og til at holde tilhørerne ajour med placeringerne, vil de tre speakere fra sidste år igen være på plads den 11. juni.
Man kan stadig nå at tilmelde sig stævnet på www.fjordtri.dk