Fortsæt til indhold

Jegind vil give bilerne plads

Arkiv
Arkiv

Jane Jegind (V)
By- og kulturrådmand


DEBAT:
Det er en grundlæggende god regel, at vi skal have balance i tingene. Det gælder i alle livets forhold – og det gælder også for trafikken i Odense.

Jeg ønsker, at vi finder en balance, hvor det ikke handler om at jage en bestemt gruppe trafikanter ud af bymidten. I stedet skal vi gøre de bæredygtige og ofte sunde valg, som f.eks. cyklen, bussen eller den kommende letbane til et lettere valg for flere. Men vi skal ikke piske dem ud af bilen.

Når vi overhovedet har diskussionen, så skyldes det, at vi befinder os i en periode, hvor vi har sat vores veje under maksimalt pres med anlæggelsen af letbanen og lukningen af Odenses centrale færdselsåre.

Thomas B. Thriges Gade blev som bekendt ikke lukket med min stemme, men jeg står fuldt ud bag beslutningen om Odense Letbane, og jeg erkender, at vi foreløbigt kun har haft den lidt blandede fornøjelse af anlægsarbejdet.

Det ændrer sig først for alvor, når passagerene stiger ind, og letbanen kører sin første tur gennem byen. Her bliver letbanen en vigtig del af den kollektive trafik i Odense, for der bliver pres på, når studerende, ansatte, patienter, forskerne og besøgende hver eneste dag skal ud til området ved SDU og Nyt OUH.

Så letbanen er vigtig, men den hverken kan eller skal stå alene med trafikken i Odense. Det handler derimod om at skabe en balance, som fungerer for alle parter. Der skal være plads til letbane, busser og cykler, men sandelig også til bilerne, for de har alle en rolle at spille.

Busserne og letbanen skal løfte den kollektive trafik i fællesskab, så vi udnytter kapaciteten optimalt i forhold til passagerenes behov og kommunens økonomi. Det vil være en vigtig opgave for operatørerne.

Kort sagt skal vi gøre de bæredygtige og sunde transportvalg attraktive, men vi skal ikke diktere, hvordan den enkelte lever sit liv eller komme rundt i byen. Bilen er kommet for at blive, og for mange er det en fleksibel og komfortabel transportform – ikke mindst, når der skal handles stort ind, eller hele familien skal af sted.

Derfor skal vi ikke lave tiltag på bekostning af bilisterne. Når der for eksempel bliver talt om at sløjfe buslommerne for at sidestille busserne med bilerne, er det et fejlskud. Det vil flytte busserne ud på vejen, når passagerene skal af og på – og det vil skabe kø og langsommere trafik for biler og andre busser.

Efter min mening skaber det ikke balance i byen. Tværtimod.

Jeg vil arbejde for et Odense, som kommer i større trafikal balance, hvor busserne og letbanen fungerer sammen. Hvor vi udvikler cyklisternes by og gør cyklen til et lettere valg for flere – og jeg vil sikre, at bilerne får den plads, som virkeligheden og odenseanernes hverdag kræver.