Patienters behandling kom i fare
Kan have haft konsekvenser for fem patienters behandling
3. april blev cirka halvdelen af OUH ramt af en fejl på et kritisk sted i forsyningsnettet, hvilket medførte strømafbrydelser på dele af hospitalet.
Det kan ikke udelukkes, at strømafbrydelsen kan have haft kliniske konsekvenser for fem patientforløb, og på baggrund af den uheldige hændelse har sygehuset nu indført en ny beredskabsorganisation for interne hændelser, så sygehuset bedre kan koordinere på tværs, hvis noget lignende sker igen.
Planerne for at håndtere sådan et strømsvigt har ikke været helt så udbygget, skriver OUH i en pressemeddelelse.
“Vi kan ikke forudse alle de hændelser, der kan indtræffe i en så kompleks organisation som et stort hospital, men vi kan forbedre vores organisation til at håndtere følgevirkningerne, og derfor har vi sat ekstra skub i arbejdet med udviklingen af vores beredskabsorganisation. Strømafbrydelsen var en af den slags forsyningssvigt, der sker uhyre sjældent,” siger direktør Jens Peter Steensen, som er ansvarlig for akutområde og beredskab på OUH.
Betydning for patienter
Han forklarer, at Patienterstatningen nu skal vurdere, hvor stor betydning, strømsvigtet havde for de fem patienter, hvis behandling kom i fare.
“Vi har meldt de fem patientforløb til Patienterstatningen, så vi kan få en uvildig vurdering af, om strømsvigtet har haft betydning for deres behandling, men deres sag er endnu ikke afklaret. Vi ser selvfølgelig med stor alvor på forsyningssvigt, der potentielt kan stille patienterne dårligere, og det er blandt andet også derfor, vi nu fremskynder arbejdet med at kigge vores beredskabsplan og instrukser ekstra godt efter i sømmene," siger han.
Udover de fem patienter oplevede også andre patienter, at strømsvigtet havde indflydelse på deres behandling.
“Selvom det ikke har haft direkte betydning for deres endelige behandling, har en række patienter oplevet, at strømsvigtet gav længere behandlingstider, ventetid på prøvesvar eller at ambulancen blev omdirigeret til et andet sygehus. Jeg er generelt meget imponeret over den indsats, personalet på hospitalet gjorde, men den gene, som strømafbrydelsen alligevel har givet patienterne, er vi selvfølgelig meget kede af,” siger Jens Peter Steensen.
(DP)