Fortsæt til indhold

DSB-apps misviste passagererne

Pendlerrepræsentant kalder det håbløst, at man ikke kan stole på de digitale platforme

Arkiv
Danni Paulsen

'AFLYST'. Sådan stod der med store blokbogstaver og lysegrå overstregning ved en del togafgange, når man de seneste uger tjekkede DSB's app og Rejseplanen for, om ens tog gik. Men den oplysning var ofte misvisende.
For togene kørte faktisk de fleste gange, det var bare det pågældende tognummer, der var ændret.
Den information fik kunderne bare ikke på de digitale platforme, og det betød i praksis, at de uden grund måtte vente en time på næste afgang, eller at de fysisk skulle på banegården for at se, om toget gik.
DSB anerkender, at der i den hektiske periode med sporarbejde, har været informationsproblemer.
“Vi er i gang med at undersøge, hvad årsagen til det er, og hvor stort omfanget af fejlinformationen var,” siger informationschef Tony Bispeskov, som beklager forvirringen.
“Det er ærgerligt, når informationen ikke er korrekt. Kunderne skal kunne regne med, at den er korrekt, og det har jeg kun grund til at tro, at den generelt er.”
I henviste hele tiden kunderne til at holde sig opdaterede på de digitale platforme. Skulle I så ikke have fortalt, at de ikke var til at stole på?

“Det er vanskeligt, når nogen oplysninger er rigtige, og andre er forkerte. Det er mit umiddelbare indtryk, at omfanget af fejl var af en mindre karakter, og så kan man ikke gå ud og sige, at noget af informationen er forkert. Det kan kunderne ikke bruge til noget.”
Bør man så ikke forvente, at de digitale løsninger fungerer - også i takt med, at I digitaliserer mere og mere?

“Jo. Vi har et ansvar for, at kunderne får den rigtige information, men det bliver meget, meget svært, når Banedanmark overskrider sporarbejdedeadlines med under en dags varsel. Så har vi meget kort tid til at planlægge,” siger Tony Bispeskov og understreger samtidig, at DSB har ansvar for app'en, mens de blot er medejere af og leverer data til Rejseplanen.
Overordnet erkender han dog, at kommunikationen på visse punkter kunne have været bedre, og han forstår, hvis kunderne har været forvirrede.
“Man vil kunne finde områder, hvor det kunne have været bedre, og derfor arbejder vi løbende på at forbedre kommunikationen. Det er meget væsentligt for vores kunder og os selv.”