Køkkenkrig om Kastanjehaven
Flertallet vil lave mad i Jyllinge-institution - V og DF foretrækker at bruge pengene på demente og pårørende
En hel 'køkken-krig' brød ud onsdag, da byrådets flertal vedtog at bruge 3,6 millioner kroner på at indrette eget køkken på plejecentret Kastanjehaven i Jyllinge, der hidtil har fået mad fra Omsorgscentret i Ågerup.
Dette punkt gav den længste debat under det over tre timer lange møde, og ikke mindst byrådsmedlemmer fra det gamle Gundsø havde mange indlæg.
Formanden for Sundheds- og Omsorgsudvalget Morten Gjerskov (S), der i øvrigt er fra Gundsømagle, argumenterede for, at de resterende penge, der er afsat i år på dette område, burde bruges på sådan et køkken på denne institution, hvor utilfredsheden med maden er langt større end på andre lignende steder i kommunen.
Venstres Annie Larsen mente derimod, at pengene kunne bruges langt bedre på at indrette fælles arealer på institutioner for demente og sørge for, at deres pårørende kunne få fri en gang i mellem. Hun henviste til, at det havde forvaltningen foreslået og undrede sig over, hvorfor Morten Gjerskov pludselig havde fundet på noget andet.
Lokal livskvalitet
Lars Lindskov (K) mente, at det giver beboerne på Kastanjehaven en bedre livskvalitet, når de oplever, at deres mad bliver lavet på stedet:
- Det er en af de glæder, som beboerne kan nye, og det må vi repsektere.
Merete Dea Larsen (DF) ville også hellere bruge pengene på demente og deres pårørende. Hun mente, at forslaget om et køkken på institutionen i Jyllinge kun kom for at tilfredsstille lokale politikere på dette område.
Jakob Søgaard (V), der selv driver et stort agurkegartneri i Ågerup, undrede sig over, hvorfor beboerne i Jyllinge var meget mere utilfredse med den mad, som beboerne på Omsorgscentret var godt tilfreds med:
- Hvordan går det til, at tilfredsheden med maden falder med 30 procent, fordi den bliver kørt 15 kilometer fra Ågerup til Jyllinge, spurgte han.
Gjerskovs store sejr
Susanne Lysholm (El) argumenterede på samme linje som Lars Lindskov:
- Mad mister kvalitet af at skulle transporteres. Når beboerne i Jyllinge ikke er tilfredse, er det deres oplevelse, og den kan vi ikke se bort fra. Mad der tilberedes på stedet giver en anderledes oplevelse.
Gundsøs tidligere borgmester Evan Lynnerup (V) lykønskede Morten Gjerskov med denne store politiske sejr, selv om der ikke er afsat driftsmidler til at køre det nye køkken.
Ved afstemningen var 19 medlemmer af byrådet for det nye køkken på Kastanjehaven, mens 12 fra V og DF var imod.
tk