Fortsæt til indhold

Donovan & Sebastian – in concert

Arkiv
Arkiv

Donovan, 60"er-legende, ikon, digter og en af verdens mest holdbare singer/songwriters, giver fem koncerter rundt omkring i Danmark sammen med danske og meget aktuelle Sebastian.

Donovans 50-års jubilæums turné er en hyldest til en kunstner, der har sat sit mærke på det sidste halve århundredes populær-musik.

“Jeg glæder mig til at skulle på denne verdens-turné for at takke alle, der har fulgt mit arbejde lige fra begyndelsen – og alle dem, der først lige har opdaget mig nu,” siger Donovan. “Og jeg glæder mig endnu mere til at kunne lave en Danmarks-turné sammen med min gode ven Sebastian.”

Med et imponerende bagkatalog af sange, der har defineret stemning og temaer for flere generationer, er Sebastian et fuldstændigt urørligt ikon i dansk musik. Han siger:

”Jeg glæder mig til at optræde med Donovan. Vi kommer med hvert vores program men vil sikkert også lave et par sange sammen.”

Koncerten kan opleves i Musikhuset Esbjerg lørdag den 10. december kl. 20. red.