Odense Bulldogs får ny cheftræner
Svenske Peter Johansson bliver ny cheftræner i Bulldogs
Efter et langt og grundigt forløb, hvor alle sten er blevet vendt for at finde den helt rette kandidat, er svenske Peter Johansson blevet præsenteret som ny cheftræner for Odense Bulldogs. Det oplyser Odense Bulldogs i en pressemeddelelse.
Peter Johansson har fået kontrakt for én sæson. Han har de sidste par sæsoner været cheftræner i Frederikshavn White Hawks, og han kommer med en klar spilfilosofi:
“Vi skal spille med stor fart og være godt organiserede med et godt grundspil, så alle ved, hvad de skal ude på isen. Derudover skal vi fortsætte den fysiske stil, men finde den rette balance. Jeg kommer til at arbejde meget med gruppen og alle individerne, så vi får den rette udvikling frem hos alle,” forklarer den nye cheftræner.
Peter Johansson har udover Frederikshavn White Hawks også erfaring fra de to klubber Rögle og Helsingborg i hjemlandet, mens han også har været en tur forbi både norsk og østrigsk ishockey.