Flot resultat til Læger uden Grænsers første landsindsamling
Køge og Stevns bidrog med knap 45.000 kroner til landsindsamlingen
Da Læger uden Grænser gik på gaden den 29. maj for at samle ind til nødstedte mennesker verden over, gik 40 af Stevns og Køge-områdets borgere med. Den lokale indsats er uvurderlig for lægerne og sygeplejerskerne i de kriseramte områder, og det endte med at blive et rigtig flot resultat, der blev samlet ind. Knap 45.000 kroner kom i Stevns og Køge-områdets indsamlingsbøsser.
Over hele landet blev danskere mødt af indsamlere i alle aldre, der var med til at sprede budskabet om, at alle har ret til lægehjælp – uanset hvem de er, hvor de kommer fra, hvad de tror på, eller hvad de drømmer om. På landsplan var cirka 4500 indsamlere på gaden, og det samlede resultat lød på godt fem millioner kroner.
Læger uden Grænser er verdens største medicinske nødhjælpsorganisation og hjælper de allermest sårbare mennesker i verden – ofte dér hvor ingen andre træder til.