Børn lavede mad i Brugsen
Lørdag den 21. maj ramte GoCook on Tour Lille Skensved. 16 elever fra 4., 5., og 6., klasse fra Højelse Skole sprang om bord i det mobile tv-køkken og beviste, at børn sagtens kan være med i køkkenet, når der skal laves sund mad i hverdagen
Parkeringspladsen foran Brugsen genlød fredag i sidste uge af ivrige stemmer, da GoCooks mobile tv-køkken var rykket ind for at inspirere byens familier til at få børnene med i køkkenet. 16 elever fra 4., 5. og 6. klasse fra Højelse Skole var den heldige flok, der var inviteret ind i bussen for at lave lækre Nordiske Pandekager til alle forbipasserende og handlende.
Dette forår får Dagli'Brugsen i hele landet besøg af Coops madkampagne GoCook for børn og unge. Formålet er, at børn skal lære, at sund mad bestemt kan smage godt, og at den slet ikke behøver at være svær at lave.
”I Dagli'Brugsen vil vi gerne være med til at uddanne den første generation af børn og unge, der er bedre til at lave mad end deres forældre,” fortæller uddeler Karsten Jensen fra
Dagli'Brugsen i Lille Skensved, der har sørget for, at GoCook kom til byen.
I GoCooks madbus lærer børnene, at de sagtens kan være med i køkkenet og tage medejerskab for noget så vigtigt som hvad familien spiser. Og det er der brug for.
Coops undersøgelser har vist, at kun 4 procent af børnene er med i køkkenet derhjemme.
GoCook er børnenes univers. De kender det rullende tv-køkken fra udsendelserne ”Gorm & 100% din ret”, der er sendt på DR Ultra og TV2, fra den faste madside i børneavisen Kids' News og fra undervisningsmaterialet GoCook Smagekassen, som tre ud af fire danske grundskoler bruger i madkundskab.