Fortsæt til indhold

Flugtbilist til fods

Arkiv
Arkiv

En 39-årig mand fra Viby forsøgte torsdag ved 13-tiden at komme væk til fods fra den bil han var kørt galt i. Uheldet skete på Holbækmotorvejen ved afkørsel 10. Her var den 39-årige af ukendte årsager kørt ind i autoværnet.
Den 39-årige var set af et vidne på Københavnsvej, der fik prajet en patruljevogn, som var på udkig efter flugtbilisten. Manden var forsvundet i retning mod Betonvej. Her fortalte et andet vidne at manden nu var på Industrivej, hvor han blev fanget af politiet.
Da den 39-årig var kommet til skade ved uheldet, blev der tilkaldt en ambulance, så han kunne komme på skadestuen til behandling for sine skader. Ved samme lejlighed blev der taget en blodprøve, da den 39-årige er mistænkt for at have tage narko.
I første omgang blev flugtbilisten sigtet for kørsel uden kort.
ja-