Fortsæt til indhold

Fejr Sct. Hans ved søen

Traditionen tro afholdes der kæmpe bål til Sct. Hans fest ved Slotssøen

Arkiv
Arkiv

Sædvanen tro afvikler SlotssøBadet igen i år stor Sct. Hans Fest for hele byen torsdag den 23. juni fra klokken 18 til 22.30.

Denne gang indbyder badet til gratis live musik på scenen i det flotte område ved Slotssøen, hvor det er det landskendte bandt YoYo, som byder op til dans.

SlotssøBadet har også opsat bålfade langs med Slotssøen, så alle børn får mulighed for at bage snobrød og hygge sig i de fantastiske rammer tæt på slottet.

Årets båltale holdes i år af den formand for Kolding Turistforening. Søren Madsen.
I år vil også sædvanen tro være Nordisk Tivolipark tilstede ved søen, samt mulighed for at lege i hoppeborgen eller hoppe i den flotte børne-karrusel.

Naturligvis er det også muligt at købe både ”Sommer ved Søen”-pølser, fadøl og meget andet hele aftenen.

Selvom der skulle dukke en regnbyge op i løbet af aftenen, så er der sørget for telte, så rigtig mange vil kunne komme i tørvejr. Der venter alt i alt en hyggelig og fantastisk midsommerfest ved SlotssøBadet.

Det er selvfølgelig gratis at deltage i årets Sct. Hans fest ved Slotssøen.