Lærerig adgang til kommunal powershopping
Bliv klogere på salg til kommuner - hvis du vil handle med den og få del i de milliarder, der omsættes. Det trak igen deltagere til en fælles workshop med oplæg og mulighed for at møde dem, der skriver kontrakterne under
dialog Det kommunale system kan godt virke lidt tungt og bureaukratisk, og for en iværksætter eller en lille virksomhed kan det opleves som at stå uden for en ridderborg, hvis man gerne vil i dialog om et samarbejde. Det erkendte Hillerøds borgmester Dorte Meldgaard (C), da hun indledningsvis fik ordet på torsdagens workshop arrangeret af Væksthus Hovedstadsregionen og Innovationsnetværket for Sundhed og Velfærdsteknologi i et samarbejde med seks kommuner. Men borgmesteren følte sig alligevel overbevist om,” at vi er blevet lettere at danse med” blandt andet med initiativet Quick Erhverv, hvor man kan få hurtig rådgivning om, hvor man skal hen i det kommunale system i Hillerød, fortalte hun. Torsdagens møde i C4 Videnscenter var da grundlæggende også en fremstrakt hånd til alle slags virksomheder, der kunne have interesse for at kravle ind over borgmuren og få en dans med en kommunal indkøber. “Bliv klogere på salg til kommuner” lød overskriften på invitationen til dialogmødet, som blev holdt for anden gang. Der var, lige som første gang en tilsvarende workshop blev holdt, en overvældende interesse med cirka 65 fremmødte. Lokalet var fyldt for at høre på flere forskellige interessante vinkler på et samarbejde med kommuner. Det var samtidig muligt at møde en indkøbschef fra Hillerød, Allerød, Gribskov, Furesø og Frederikssund kommuner på tomandshånd eller få anden sparring af fageksperter fra Force Technology, Alexandra Instituttet, Delta og Teknologisk Institut.
Interessant partner
Efter at have hørt indlægget fra Hillerød Kommunes indkøbschef, Pia Ziegler, burde man ikke i tvivl om, hvorfor kommunerne er interessante samarbejdspartnere og hvorfor det betaler sig at blive klog på, hvordan man handler med dem. Kommunerne køber for 100 milliarder årligt og alene i Hillerød er tallet 579 millioner kroner. Heraf udgør 20% varer, 38% tjenesteydelser og 20% håndværkerydelser fordelt på 2.434 leverandører. Cirka 200 af leverandørerne står for cirka 80% af købet, og “jo færre man har, jo bedre er samarbejdet,” sagde hun og gav en række konkrete tips til kommende leverandører. Det var lige fra at forstå lovgivningen og de regler, man som kommunal myndighed er underlagt, til at overholde kravene for et udbud eller forstå, at virksomhedernes sociale ansvar også er et paramenter kommunen tager alvorligt. Mængden af leverandører har naturligt nok også betydning for muligheden for at sikre, at man som kommune rent faktisk får hvad man betaler for. “Vi har et fokus på, at vores leverandører skal være professionelle og det store flertal har vi også et godt samarbejde med. Men man kan ikke sidde og tro, at fordi man har skrevet en kontrakt under, så kører det bare, “ siger Allerøds indkøbschef Bolette Bisp Justesen. Hvordan sikrer man egentlig, at man får hvad man betaler for, når man har så mange leverandører i en kommune? “Drømmescenariet er at lave en fuldstændig målrettet indsats omkring kontrakterne, men vi kan kun tage stikprøver,” siger hun og har tillid til, at en stor del af kvalitetssikringen ligger ude hos slutbrugerne. Hvis man eksempelvis i en institution har kontrakt på at få økologisk frugt, og man konstaterer at det er ikke økologisk, så vil der ske en indberetning, antager hun. Som en case på en god dialog og produktudvikling i samarbejde med kommuner gav taletid til Dose System. Det er et produkt, der minder borgeren om at tage sin medicin og som registrerer, hvis det ikke sker.
Velfærdsteknologi contra jobs
“Der er 25- 35.000 kroner at spare per borger i kommunen fordi folk kan blive selvhjulpne. Nogle steder kan man spare syv besøg om dagen,” forklarede designeren og direktøren i firmaet Jesper K. Thomsen. Men ligger der ikke et modsætningsforhold i på den ene side at tilvælge velfærdsteknologiske løsninger og samtidig have et ønske om at fastholde et korps af medarbejdere, ville en af tilhørerne vide. “Det er folk ikke så bange for, de har rigeligt at lave og vil gerne bruge tiden anderledes og ikke riskere at gå ned med stress,” hævdede Jesper k. Thomsen og gav måske alligevel det nystartede stressfirma fra Furesø, der også var blandt tilhørerne. et muligt kundesegment med hjem til overvejelse.