Fortsæt til indhold

Søren vender hjem hvert år til Kløften Festival

Søren Jensen bor i Norge, men tager hvert år til Kløften for at “holde ferie”

Arkiv
Af Betina Skjønnemand

44-årige Søren Jensen er fuldtidshjælper til Kløften Festival, og dermed en del af den store skare af frivillige, der får Kløften til at hænge sammen.
Han har været med i 18 år, og på trods af at han for otte år siden flyttede til Norge, er det fortsat en fast tradition, at han vender næsen mod hjemstavnen i Haderslev, når Kløften Festival nærmer sig.
“Det er sådan, jeg har holdt min ferie i de sidste mange år. Ved at jeg kommer til Haderslev og Kløften og arbejder dobbelt så mange timer, som jeg gør i mit daglige job,” lyder det med et smil fra Søren Jensen.
Han elsker sammenholdet og stemningen blandt hjælperne, og det er denne lille “familie”, der gør, at han år efter år melder sig til at at tage en tjans til festivalen.
“Musikken har aldrig været det primære for mig. Jeg tror, jeg har hørt tre koncerter fra ende til anden i løbet af de 18 år, jeg har været med på festivallen. Men de seneste år har vi fået teltscenen tæt på, så der hører vi da en del musik - selvom det bare kører i baggrunden,” fortsætter Søren Jensen.
I år har der været ekstra mange arbejdstimer for Søren.
“Vi blev udfordret af lidt sygdom, så jeg blev spurgt, om jeg kunne hjælpe med at stille op. Så i dag (lørdag red.) har jeg allerede brugt omkring 70 timer på festivallen - og jeg skulle faktisk først møde ind i morgen. Men når man er sammen med så dedikerede mennesker, så siger man jo ikke nej”.
Gennem årene har Søren Jensen haft mange forskelligartede opgaver, men i år er han , blandt mange andre opgaver, ansvarlig for værktøjsvognen.
“Det lyder måske banalt, men det sparer utrolig meget tid, at man ved, hvor man kan finde en hammer, hvis man har brug for en. Så jeg sørger for, at alt værktøj ligger på sin plads, og hvis man låner noget, ved jeg hvem, der har det, og hvornår det kommer tilbage”.
Selvom Søren altså har været med i 18 år, så har han ingen planer om at skifte sommerferieplanerne ud de næste mange år.
“Jeg bliver vel ved, til jeg dør,” lyder det konstaterende fra Søren Jensen.