Fortsæt til indhold

Asian Culture Festival indtager Klædefabrikken

På lørdag kan du gå på opdagelse i det asiatiske køkken i Farvergården

Arkiv
Arkiv

“Vi inviterer fynboerne inden for i den asiatiske kultur og byder på oplevelser for alle sanser,” lyder det fra Puk Cao Thanh Hà, idékvinden bag den asiatiske mad- og kulturfestival, der i år udvider til også at besøge Brandts Klædefabrik i Odense 24. juni kl. 12-20 og 25 juni kl. 10-20.

I Farvergården bliver der en liflig duft af mad, når gadekøkkener fra hele Østen byder på frisklavede smagsprøver. Det koster en entre på 20 kroner at komme ind på det asiatiske madmarked, mens der er fri entre på Amfipladsen. Her vil der være et stort udvalg af boder samt diverse workshops, hvor børnene blandt andet kan lære at lave sushi. Der inviteres også til ansigtsmalin, origami, dekorering af vietnamesiske hatte samt fremstilling af figurer i spiseligt rismel m.m.

“Brandts Klædefabrik er centrum for kultur, gastronomi og design, og festivalen passer derfor perfekt ind i rammerne,” mener manager i Brandt Klædefabrik Eva Pasgaard.

Det fulde festivalprogram kan ses på: www.asian-culture-festival.dk/odense.dietz