EfB øver dueller mod AC Horsens
Lars Lungi Sørensen står for første gang i spidsen for Esbjerg fB, når holdet i morgen tester formen mod AC Horsens på Esbjerg Atletikstadion. Spillertruppen besejrede tirsdag Silkeborg IF, og med en kamp allerede fredag vil der fortsat være stor udskiftning i løbet af kampen. Den midlertidige cheftræner vil dog se stor bevægelighed og masser af løbevillighed fra sine spillere.
"Vi møder et fysisk stærkt hold, så det er vigtigt, at vi forbereder os på dueller og standardsituationer. Hvis Horsens spiller, som de gjorde i 1. division, så giver det nogle muligheder for, at vi kan øve os med bolden og skabe problemer i deres organisation, så vi kan komme til gennembrud. Defensivt skal vi være klar til at stå i mod Horsens direkte spillestil, som de er fantastisk dygtige til," siger Lars Lungi Sørensen.
Lars Lungi Sørensen har været igennem hele systemet i EfB, hvor han først spillede 160 førsteholdskampe, og siden stod i spidsen for klubbens bedste hold i U17 og U19 Ligaen. I foråret 2013 blev han assistenttræner for superligatruppen, og trods udskiftning på cheftrænerposten, har Lars Lungi Sørensen siddet der siden. Fredag kl. 13.00 står han for første gang selv i spidsen for EfB’s superligatrup.
Den forventede startopstilling mod AC Horsens er:
Jeppe Højbjerg, Nikolaj Hagelskjær, Daniel Stenderup, Marco Lund, Jesper Lauridsen, Casper Nielsen, Victor Pálsson, Magnus Lekven, Mathias Kristensen, Kevin Mensah, Bjørn Paulsen
Udskiftningsspillere: Jonas Jensen, Mads Hvilsom, Brent McGrath, Jakob Lungi Sørensen, Klaus Moesgaard.
Træningskampen mellem EfB og AC Horsens spilles fredag kl. 13.00 på Esbjerg Atletikstadion.