Fortsæt til indhold

To unge fik stjålet tasker og mobiltelefoner

Arkiv
Af Lars Saugbjerg

Natten til torsdag klokken 03.44 var to teenagedrenge udsat for røveri i Fredericia. De to drenge, der holdt sidste skoledag, er 15 og 16 år. De sad på en bænk ved Fredericia Banegård, 50 meter vest for viadukten på Vejlevej, over for Madsby Parkens sø.
På et tidspunkt dukkede nogle maskerede mænd op. Tre, fire eller fem mænd. De røvede de to drenge med en kniv, oplyser Lokalpolitiet i Fredericia.
Gerningsmændene stak af med drengenes rygsække og iPhones. Den ene rygsæk er en Haglöfs med et Ducati-mærke. Den anden taske har et Manchester United logo.
Mændene beskrives som høje, over 185 cm. 18-22 år. De talte dansk - og så danske ud. En af gerningsmændene var iført en sort hættetrøje med hætten trukket op over hovedet, et rødt bandada tørklæde med hvidt mønster foran munden, mørke joggingbukser og sorte handsker.
“Har nogen observeret noget i området omkring kl. 4, hører vi gerne fra dem,” lyder det fra politiet.