Stor rosenfest med vellyd i Valbyparken
Masser af underholdning, lege og information ved Rosenkåringen søndag den 7. august
Det foregår fra kl. 11.00 til 16.00, hvor der tilbydes krydret italiensk madduft og smagsprøver, byg-din-egen-have-workshop og kælkebakke for børn, haveinformation & -inspiration og mange andre oplevelser. Indhyllet i grønt og med farverige blomsterdufte byder Rosenhaven og Temahaverne i Valbyparken velkommen til den årlige store havedag for hele familien.
Få noget at vide!
Centralt i parken langs den 1 km lange poppelallé folder boder sig ud og tilbyder bl.a. information om Naturplanteskolen, Giftfri Haver og Bonsai, og i temahaverne kan man bl.a. møde landskabsarkitekt Jane Schul, anlægsgartner Lars Juncker og krydderurtekonerne Nielsen & Nielsen, der i år har besøg af Ida Bruzzone Bjørnstrøm, kendt fra TV-serien “Moderne Mamma”. Kig også forbi Skovhaven, hvor permakulturkvinden Signe Hermansen kan berette om havens mere end 80 spiselige planter, heraf mange, du ikke vidste, man kunne spise. Arrangementet er i den grad også for børn, og i år kan små og store bygge deres egen sommerhave i arkitekt Julie Dufours workshop, hvor også de voksne må lege med og kreere skønne minihaver med blomster, græs og sommerfugle - lige til at tage med hjem. Medbring gerne en lille figur, der kan bo i haven. Prøv også helårskælkebakken, som legepilot Palle Krabbe folder ud, og mærk suset og en kildren i maven på en varm sommerdag. Under parkens kæmpe pragteksemplar af en ahorn optræder den folkekære skuespiller Jesper Langberg - bl.a. kendt fra Matador - sammen med datteren, operasanger Kristina Langberg med en blanding af oplæsning og sang. Der vil blive læst op af H. C. Andersen og fortællingen om Christian den 2.’s store kærlighed til Dyveke, hvortil Kristina bl.a. synger “Dyvekes sange” akkompagneret af pianist Charlotte Thanning. Jesper Langberg læser monologen “Dyveke”, som er skrevet specielt til ham af dramatikeren Sven Holm.
Opera på græsset!
Dagen slutter traditionen tro med koncert under åben himmel i den store rosenhave, hvor John Venning, Sune Hjerrild og Peter Steen Andersen - tre tenorer fra Det Kgl. Teater - optræder med både stil og smil. De tre er forskellige i udseende og stemmeklang, men netop disse forskelle fremhæver deres underholdning og giver den et tiltalende særpræg. De synger operaarier, som selv operahadere kender og holder af, og endnu mere befriende er det, når humoren trænger sig på i gennemførelsen af sprudlende Broadway musicals af Gershwin, Rogers, Lloyd Webber, m.fl., eller nogle af vore egne, danske evergreens. Sopran Dorthe Elsebet Larsen er med til at give de klassiske ørehængere ekstra liv, og sangerne akkompagneres af pianist Knud Rasmussen.
Rosenkåring - en tradition
I en tid, hvor forandring er blevet et livs- og arbejdsvilkår, er der intet skønnere end faste traditioner. Og det er rosenkåringen i Valbyparken. I Rosenhaven kan alle gå på jagt efter og stemme på sin yndlingsrose indtil kl. 14.00, hvor stemmerne gøres op, så de skønneste roser kan kåres præcis kl. 15.00. I år vil Trine Opsahl med klangen fra sin keltiske harpe indhylle Rosenhaven i vellyd, mens håndlavede mobiler af kobber og rustfrit stål bevæger sig lydløst i vinden og giver en følelse af meditativ ro. Skulpturerne er udført af den amerikanske kunstner Lyman Whitaker. “Det grønne er godt for øjnene” siger andemor til sine nyudklækkede unger i H. C. Andersens eventyr Den grimme ælling, og alle kan i Valbyparken selv opleve denne evigtgyldige sandhed. Parken er Københavns største med masser af plads til, at enhver kan finde sin egen grønne plet at slå sig ned på, hvad enten man er til picnic og afslapning eller mere aktiv leg og dans. Fokus på haven & Rosenkåring er gratis og for alle, som har hang til haver eller bare godt kan lide at tilbringe en afslappende dag i den smukke park, som bl.a. kan byde på én af Nordeuropas største rosenhaver, 17 temahaver og en 20.000 m2 stor naturlegeplads.