Polakker anholdt til Roskilde Festival
De to mænd blev snuppet, da de var i færd med at stjæle fra tasken
Takket være nogle sultne og snarrådige festivalgæster, slap en 28-årig kvinde fra Odense C i torsdag for at skulle prøve at nyde resten af sin festival uden mobiltelefon og pung.
Det fremgår af Midt- og Vestsjællands Politis døgnrapport.
Ved 20-tiden torsdag aften rykkede politiet ud til madbode 'Skiburger'.
Her var to udenlandske mænd blevet taget på fersk gerning, da de forsøgte at stjælde fra den 28-årige odenseaners taske.
Kvinden stod i madkøen sammen med nogle veninder, da den ene af mændene prøvede ubemærket at stikke hånden ned i hendes taske.
Den gik dog ikke, og politiet blev tilkaldt. De to mænd, som viste sig at være en 40- og 44-årig polak, blev anholdt, og politiet havde samtidig held med at finde frem til mændenes bil, som der blev foretaget en ransagning af.
Her fandt man frem til dankortkvitteringer fra hævninger med andre kreditkort, som ikke tilhørte de anholdte.
Fredag bliver de to polakker afhørt med assistance fra en tolk, og derefter vil det blive afgjort, om de skal fremstilles i grundlovsforhør.