Det grå golf-guld spiller DM i Bramming
Kaj Lykke Golfklub i Bramming er i weekenden vært for DM for seniorer og veteraner
Der bliver mulighed for at se masser af god golf, når Kaj Lykke Golfklub i Bramming i den kommende weekend er vært ved de danske mesterskaber for seniorer og veteraner.
Finale-runderne begynder fredag, og de spillere, der klarer cuttet efter de første to dages slagspil, skal ud i en sidste og afgørende runde søndag. Det er som sagt Dansk Golf Union, der står for DM-finalen, men det er manager i Kaj Lykke Golfklub, Morten Mortensen, som er tovholder på alt det praktisk.
"Det er fire år siden, at vi havde ranglistematches for juniorer i DGU-regi, så et DM for seniorer og veteraner vil absolut bidrage til at skabe mere opmærksomhed om Kaj Lykke Golfklub og vores bane. Der kommer golfspillere fra hele landet, og efter nogle sommermåneder med både regn og varme, kan vi byde dem velkommen til en velplejet og velopsat bane," fortæller Morten Mortensen, som under runderne får hjælp af klubbens sekretær, Susanne Nørgaard, samt en halv snes af klubbens medlemmer, der har meldt sig som hjælpere.
Desuden bliver det også til tre travle dage for chefgreenkeeper Hans Erik Mogensen og hans medarbejdere, der efter dagens runder skal flytte huller på de 18 greens og tidligt op næste morgen og på job med klippemaskinerne.
Det grå golf-guld
For at spille enten senior eller veteran, skal man være over 50 år, og det er således det grå guld inden for dansk golfsport, som over tre dage skal kæmpe om medaljer af ægte guld.
Der er tilmeldt 117 spillere til DM-finalen, heraf 18 kvinder. Seks finalister har faktisk passeret de 70 år, men kan fortsat blande sig i toppen. Deltagerne, der har et handicap svingende fra nul til 11,5, har kvalificeret sig ud fra ranglister efter årets matches og de pågældendes handicap.
Esbjerg Golfklub stiller blandt andet op med Arne Tinning, der har rundet de 70, men som fortsat er særdeles velspillende.
Der er fri entre for publikum alle tre dage. Der spilles fredag og lørdag fra klokken 8 til klokken 18.30. Søndag er man færdig nogle timer tidligere.
Morten Mortensen håber, at mange golf-spillere lægger vejen forbi for at opleve en stribe dygtige og erfarne spillere, der fortsat har konkurrence- og vinderinstinktet i behold.
Det er altid en oplevelse at kigge med, når der puttes på hul 18, banens sidste hul. Men ellers anbefales det at følge spillerne fra enten teestedet på hul 3 eller teestedet på hul 8, hvor man blot behøver at gå få meter for at følge med i spillet på ikke færre end tre baner på én gang.