Fortsæt til indhold

Jesper Lauridsen skal opereres

Jesper Lauridsen er ukampdygtig i otte uger

Arkiv
Arkiv

EfB-backen Jesper Lauridsen har længe døjet med smerter i venstre hæl, og to ugers ro uden træning og kamp har ikke haft den ønskede effekt. Det meddeler Esbjerg fB i en pressemeddelelse.
Derfor er det besluttet, at han skal opereres, og forløber genoptræningen efter planen, vil han kunne være tilbage i begyndelsen af oktober.
"Det er en skade, der har generet Jesper med mellemrum i hans tid i EfB, og vi har fået ham MR-scannet og undersøgt af en specialist. Vi har besluttet, at vi må tage operationen nu og ikke vente til vinterpausen, da han alligevel ikke vil kunne nå op på at træne og spille 100 procent," siger EfB’s fysioterapeut, Søren Møller Kristensen i en pressemeddelelse.
Indgrebet foretages onsdag den 10. august på Quattro Clinic i Fredericia og foretages af dr. med. Uffe Jørgensen, der også har undersøgt Jesper Lauridsen. Skaden er lokaliseret til akillessenens fæste og en irriteret slimsæk, og selv om den kan afhjælpes med en simpel operation, er udgangspunktet, at han vil være ukampdygtig i otte uger.
Jesper Lauridsen vil ikke kunne foretage sig meget de to første uger efter operationen, hvorefter arbejdet med at genopbygge ham fysisk indledes, så han kan vende stærkt tilbage.
Positionen som venstre back har i de seneste kampe i Alka Superliga været passet af Leon Jessen. Han er også klar til indsats, når EfB mandag aften tager imod AGF på Blue Water Arena i jagten på den nye sæsons første point.
Klubben må i forvejen se bort fra Jeppe Højbjerg og Casper Nielsen, som er med OL-landsholdet i Brasilien.