Flere tusinde børn hygger sig i Kongens Have
Fredag vandrer cirka 2000 eventyrklædte børn igennem byens gader for til sidst at slutte af med et brag af en fest i Kongens Have
”Hallehøj – her kommer jeg”, lyder det fra Klods Hans, som danner rammen om årets H.C. Andersen Festivalens eventyrparade, der fredag afvikles fra kl. 9 til 12 i Odenses gader.
2000 eventyrklædte børn deltager. Børn- og ungerådmanden håber, at ungerne bliver klogere.
"Jeg håber, at eventyret om Klods Hans kan inspirere alle børn og give dem vished om, at de gennem troen på sig selv og en god portion nysgerrighed og virketrang kan komme langt i livet. Alle børn skal vide, at deres drømme kan blive til virkelighed. Også de børn, hvor det ikke lige ligger i kortene, at deres drømme kan blive opfyldt. Det er Klods Hans et fint eksempel på," udtaler Susanne Crawley Larsen, børn- og ungerådmand, som fredag holder velkomsttale, når paraden samles i Kongen Have.
Ny læring
Under overskriften ”Byens Børn på Eventyr” får de ældste børnehavebørn og elever fra 0.-3. klasse udvidet deres kendskab til H.C. Andersens univers. I månederne op til paraden udforsker og eksperimenterer børn og voksne med forskellige faglige og kulturelle udtryksformer som sang, læsning, dans, musik mm.
"Der har været og er stadig en masse leg i børnenes egne fællesskaber. Når børn fordyber sig i eventyr, så drømmer de i virkeligheden. Forestiller sig, hvordan det er at være en anden, der kan noget andet end dem selv. Alt de behøver er deres fantasi og ordene fra et eventyr. Og voksne, der har lyst til at lege med", siger de voksne i Børnehuset Elverhøjen i Odense S.