Er nu klar til de to partiforeningers sammensmeltning
En historisk dag, når socialdemokraterne i Avedøre og Hvidovre Nord på lørdag går sammen i én partiforening
Sådan siger Anders Liltorp, formand for Socialdemokraterne i Hvidovre Nord, før de to ekstraordinære generalforsamlinger på lørdag den 27. august, hvor en nedlæggelse af de to partiforeninger - i Nord og Avedøre - står på dagsordenen, og dernæst stiftelsen af en ny fælles partiforening. Det foregår kl. 17.30 på Risbjerggård, hvor man bagefter påregner at kunne holde en partifest kl. 18.30.
Arbejde og sammenhold
- Medlemmerne har et stort ønske om, at vi fortsat har et godt og højt aktivitetsniveau og for os socialdemokrater er det væsentligste, at vi fokuserer på indholdet og derefter rammerne, understreger Liltorp. - I tæt samarbejde mellem de to bestyrelser er der nu udarbejdet materiale til medlemmerne, der viser hvad vi kan og vil. Vi vil blandt andet organisere partiarbejdet, så vi tager højde for de ønsker og muligheder vores mange nye medlemmer har og samtidig bygger vi på det arbejde og sammenhold vores gamle medlemmer kender. Det betyder blandt andet, at vi foreslår en bestyrelse, hvor ansvaret fordeles ud til formænd eller tovholdere for nogle arbejdsområder. Men det er ikke disse formænd, der skal ordne alt selv. Formændene laver netværk blandt de medlemmer, som har interesse, men ikke er klar på at forpligte sig fast i et bestyrelsesarbejde. - Mangler der ledere? - Det vil jeg ikke sige, - vi har mange gode folk. Men vi må også erkende, at der i dag er mange travle familier, hvor mor eller far ikke som tidligere kan få det til at hænge sammen med en masse faste møder. Derimod er der adskillige, der gerne vil engagere sig i eksempelvis et særligt politisk område eller en bestemt type aktivitet. Og det forhold vil vi forsøge at afspejle i den nye partiforening. Vi må efterleve medlemmernes ønsker om både at diskutere og have indflydelse på politik og samtidig huske, at de sociale arrangementer er det kit, der binder os sammen - særligt når der ind i mellem er hårdt arbejde som f.eks. i valgkampssituationer. - Der er et godt samarbejde mellem partiforeningerne - og historisk set har Hvidovre Nord og Avedøre haft mange gode samarbejder. Det er det der skaber tillid mellem os og som gør at vi nu styrker arbejdet for medlemmerne.
Fest bagefter...
- Selvfølgelig er det vigtig og afgørende, at vi afholder vores generalforsamlinger, men jeg må ærligt indrømme, at jeg glæder mig mindst lige så meget til vores fest efterfølgende. Vi har arrangeret både middag, drikkevarer, kaffe og kage til 75 kr pr. medlem og efterfølgende kan man købe drikkevarer til billige priser og der er musik og mulighed for dans. Der er eksempelvis både DSU’ere og almindelige medlemmer, der allerede har tilmeldt sig - men jeg håber naturligvis, der kommer endnu flere. Den nye partiforening vil tage det bedste med i bagagen fra både Avedøre og Nord: Vores fællesskab, vores sammenhold og de gode relationer mellem medlemmerne, slutter Anders Liltorp, der så vidt vides er eneste kandidat til formandsposten i den fælles partiforening.