Vejle Idræthøjskole vil bygge offentlig svømmesø
Vejle Idrætshøjskole og Vejle Idrætsefterskole ønsker at skabe et nyt, offentligt aktivitetsunivers i Nørreskoven med en ny svømmesø som omdrejningspunkt.
Formålet er at skabe faciliteter, der giver fantastiske rammer og flere muligheder for idræt og rekreation for skolernes brugere samtidig med, at det kan tiltrække lokalbefolkning såvel som tilrejsende til skolen, Nørreskoven og til Vejle, skriver Vejle Idrætshøjskole i en pressemeddelelse.
Arbejdstitlen for det nye projekt er Outdoor AquaScape, fordi de nye planer omkring svømmesøen laver indgribende forandringer for hele landskabet på skolernes parkområde. Ved svømmesøen vil der desuden være udendørs sauna, vildmarksbad, beachvolleybaner, udspringstårn, klatrevæg samt fleksible bassinfeature til vandtræningsaktiviteter.
”Vi forestiller os desuden, at det bliver et sted, hvor borgere og foreninger kan samles og starte aktiviteter op eller fungere som et sted, man kommer forbi for at tage et stop efter aktivitet i det omkringliggende skov- og fjordområde. Eksempelvis i forbindelse med opvarmning og udstrækning eller for at afslutte træningen med et bruserskyl, en tur i sauna/vildmarksbad eller et dyp i svømmebassinet,” siger forstander på Vejle Idrætshøjskole Ole Damgaard.
Ud over svømmesøen etableres to støttefaciliteter – ”Højen” og ”Tanken”, der skal ”invitere borgerne ind” ved at tydeliggøre den offentlige adgang fra skoven til skolen og desuden levere en række services såsom ly/læ, samlingssteder, vandpost, luftpumpe, MTBvask, toiletfaciliteter, udendørs køkken, bruserskyl mv. for skovens brugere.
Skolen havde også overvejet en svømmehal i stedet for den foreslåede svømmesø:
"Men en svømmehal er alt for dyr i drift, og muligheden for idræt og rekreation omkring et udendørs bassin har hidtil givet stor værdi for mange af vores brugere i en stor del af året. Derfor giver det mest mening at omlægge det gamle bassin, så vi skaber en moderne facilitet med masser af muligheder og mindst belastning på miljø og energiforbrug," siger Ole Damgaard og tilføjer:
"Desuden er der også tradition for udendørs badefaciliteter på stedet."
Planer betinget af støtte
Det har været Vejle Idrætshøjskoles og Vejle Idrætsefterskoles ønske at involvere de fremtidige brugere af Outdoor AquaScape i udviklingen af projektet, således at man fik kendskab til brugernes behov og ønsker, kunne samle de bedste ideer og tidligt fange eventuelle dilemmaer.I april samledes 30 repræsentanter fra lokale foreninger, skoler og kommunale institutioner til brugermøde på skolerne, hvilket genererede over 300 enkeltstående ideer, som efterfølgende er blevet kategoriseret og mange implementeret i projektet.
Planerne for Outdoor AquaScape er desuden kvalitetssikret i samarbejde med Lokale- og Anlægsfonden. Skolerne er lige nu i gang med at søge støtte ved bl.a. Vejle Kommune og diverse fonde, så Outdoor AquaScape kan realiseres i den beskrevne form.