Sur tyr lukkede motorvejen
Motorvejen måtte lukkes i begge retninger da en vred tyr havde forvildet sig ud i trafikken
Køer er ikke så usædvanlige på de danske motorveje, men det er sjældent af de firebenede slags. Det var dog i høj grad tilfældet ved 11 tiden tirsdag da en vred sort tyr pludselig gik på kørebanen mellem afkørsel Haderslev Nord og Christiansfeld.
Politiet fik lukket motorvejen i begge retninger, og det lykkedes at jage tyren ind på en mark imens man fik kontaktet ejeren. Tyren blev dog så sur over at blive forvist fra vejen, at politiet beskriver den som "helt ustyrlig". Man kontaktede derfor en skytte så dyret, om nødvendigt, kunne pacificeres med en kugle.
Heldigvis for både tyren og ejeren kunne sidstnævnte berolige dyret og få det fragtet hjem i stalden. Motorvejen var lukket i godt en halv time.