Mikkel Bech er tilbage hos vikingerne
I sidste uge sagde han farvel. Nu er han tilbage igen.
I sidste uge havde Mikkel Bech ikke meget til overs for Esbjerg Vikings. På de sociale medier oplyste speedwaykøreren, at han havde kørt sin sidste match for klubben.
"Jeg synes ikke, at behandlingen af mig har været fair. De har selv udvist, at de ikke gider at bruge mig, så jeg ser ingen grund til at blive der. Jeg har ingen tillid til dem," sagde han i samme forbindelse til avisen.
Nu ser det hele dog pludseligt noget anderledes ud. I aften kører Esbjerg Vikings semifinale hjemme på Granly Speedway Arena med håb om at nå finalen med så mange point som muligt. Og på holdkortet står Mikkel Bechs navn blandt klubbens fem kører til aftenens match.
"Jamen, jeg tror, at Esbjerg Vikings indså efter matchen i Holsted, at de godt kan bruge mig. Så nu afslutter vi 2016 på en ordentlig måde," fortæller Mikkel Bech i dag.
Tilliden skal bygges op igen
Selvom den unge speedwaykører i sidste uge var ret sikker på, at han havde været en viking for sidste gang, så er det stadigvæk muligt, at han fortsætter hos Esbjerg Vikings efter sæsonen.
"Jeg udelukker ingenting. Nu har jeg været i klubben i fem år. Der er bare nogle ting, som vi lige skal have på plads først," fortæller Mikkel Bech.
Du fortalte i sidste uge, at du ingen tillid havde til klubben. Har det ændret sig?
"Det tager jo noget tid at bygge tillid op igen. Men jeg har haft en god snak med klubben, og jeg kommer for at gøre mit bedste i aften. Jeg kører for holdet i dag."
Semifinalen i aften er en match mellem Slangerup Speedway Klub, Team Fjeldsted, Grindsted Speedway Klub og Esbjerg Vikings om de to sidste pladser i Superfinalen, hvor Holsted Tigers og Region Varde Elite venter.
Matchen i aften begynder klokken 18.00 på Granly Speedway Arena.