Letbanearbejde på Østre Stationsvej forsinker busserne ved OBC
Siden letbaneforberedelsen for alvor startede i krydset Østre Stationsvej / Nørregade onsdag, har der været store problemer med afviklingen af trafikken på stedet. Det forsinker også busserne, og FynBus opfordrer derfor til, at man tager en tidligere afgang end normalt.
Siden i onsdags har det ikke længere været tilladt at svinge til venstre fra Østre Stationsvej til Nørregade. Og siden torsdag morgen har Østre Stationsvej været indsnævret fra fire til to spor, da der skal flyttes ledninger for at gøre plads til letbanen.
Disse ændringer giver store trafikale udfordringer, både for biler og busser. Især bilister, der ikke er klar over, at de ikke kan svinge til venstre ad Nørregade, giver forstyrrelser.
FynBus oplever i øjeblikket forsinkelser på op til 15 minutter i dagtimerne, og opfordrer derfor nu passagererne til at tage en tidligere afgang end normalt, hvis de vil være sikre på at nå frem til tiden.
Forsinkelserne påvirker både de busser, der kører ad Østre Stationsvej, men også ruter på Thomas B. Thriges Gade og Hans Mules Gade påvirkes, da krydset Østre Stationsvej / Thomas B. Thriges Gade også er ramt af kødannelserne.
FynBus' erfaring er, at forsinkelserne vil blive mindre i løbet af den næste uges tid, da bilisterne hurtigt lærer at vælge andre veje, når der sker ændringer i vejnettet.
På grund af letbaneforberedelsen har FynBus desuden været nødt til at ensrette busterminalen på Østre Stationsvej, så alle busserne kører ind ved den gamle banegård og ud ved Nørregade. Det betyder, at busserne, der normalt holder på Plads A og C i stedet er flyttet til det gamle taxaspor (tidligere kendt som plads F).