Fortsæt til indhold

3Butikken i Esbjerg gør sig klar

På fredag bliver den nye iPhone 7 sat til salg i de danske butikker

Arkiv
Arkiv

Apples nye produkter tiltrækker som regel ekstraordinær opmærksomhed, og det kan oftest mærkes i bybilledet, når produkterne kommer ud i telebutikkerne. Kunder hos 3 har siden d. 9. september kunne forudbestille de seneste produkter fra Apple, men på fredag klokken 08.00 kommer telefonerne for første gang til salg. Det skriver butikskæden i en pressemeddelelse.
”For en del kunder betyder det meget at være blandt de første danskere, der får fingrene i de nye iPhones, og vi forventer derfor stor interesse foran 3Butikken i Esbjerg, når dørene åbner. Hos 3 oplever vi en interesse for de nye iPhones, som er markant større end ved sidste års lancering af s-modellerne. Sammenlignet med presale sidste år, har vi haft næsten dobbelt så mange brugere på 3.dk i løbet af det første presale-døgn i fredags, og vi har derfor modtaget rigtig, rigtig mange forudbestillinger. 3's kunder er vilde med Apple's produkter, og nu glæder vi os til at lancere de nye telefoner i alle vores butikker fredag morgen,” siger 3's direktør for privatkundemarkedet, David Elsass, i pressemeddelelsen.
Ude foran butikken i Kongensgade i Esbjerg vil der være en lille buffet med rundstykker, diverse pålæg og kaffe/juice til de morgenfriske fra kl. 06.00. Forbipasserende vil ikke være i tvivl om, at der skal foregå noget stort. Der vil nemlig være pyntet op til den helt store dag, hvor salgsstarten vil blive markeret med et brag af konfetti, og personalet i butikken er forberedt og spændt på den ekstra travlhed, som de nye Apple-produkter bringer med sig.