Fortsæt til indhold

1570 kr. for en SFO plads, - vil du som forældre betale det?

Arkiv
Dorrit Knudsen, BUPL Fællestillidsrepræsentant, på vegne af SFO pædagogernes Tillidsrepræsentanter i Aabenraa Kommune

Pædagogerne er bekymrede for, at flere forældre melder deres børn ud af SFO´en, hvis forældrebetalingen stiger med 318 kr., som Byrådet i Aabenraa lægger op til i budgetforliget. Det svarer til en stigning på 3498 kr. om året.

SFO`en er en vigtig del af vore yngste skolebørns samlede skoledag. Pædagogiske tilbud og muligheden for at indgå i betydningsfulde relationer med børn og voksne, giver størst mening og effekt for det enkelte barn og klassefællesskabet, når børnene deltager i SFO´en.

Udmeldte børn opholder sig ofte i umiddelbar nærhed fx på skaterbanen, cykelbanen og SFO/skolens legeplads uden opsyn af voksne, som træder til i konflikter, eller når børnene slår sig. Andre børn går hjem og underholder sig alene med Ipad, TV osv.

De pædagogiske aktiviteter, lege og samtaler, vil ikke få den positive afsmittende virkning på det enkelte barns trivsel, udvikling og læring, klassens fællesskab, trivsel og indlæring i skoletiden, som de ellers havde.

Den forebyggende pædagogiske indsats som pædagogerne i daginstitutionerne yder i forhold til de sårbare udsatte børn og familier, bygger pædagogerne i SFO`erne videre på.

Det er forskningsmæssigt dokumentereret, at børn der har modtaget en intensiveret pædagogindsats bliver mere stabile, får bedre karakterer og fastholder deres plads på en ungdomsuddannelse. Effekten forstærkes, hvis børnene også har gået i SFO.

Mon ikke forældrene i Aabenraa Kommune ligner forældrene i Sønderborg Kommune? Her valgte politikerne sidste år, at nedsætte SFO-taksten, pga. mange udmeldelser, fordi de året inden havde hævet SFO-taksten. Tendensen er faktisk vendt i Sønderborg, nu er mange børn nemlig vendt tilbage til SFO'erne, hvor de får glæde af fællesskabet og pædagogernes vejledning.