Sidste chance for tre-delt udstilling på Trapholt
På søndag d. 23. oktober er det sidste chance for at opleve de tre internationale udstillinger When Things Fall Apart – Critical Voices on the Radar, J. D. 'Okhai Ojeikere - Hairstyles and Headdresses og El Anatsui – Monumentale Værker af Afrikas Stjerne.
El Anatsui - Monumentale Værker af Afrikas Stjerne
El Anatsui er så original i sit udtryk, at der stadig ikke findes en dækkende betegnelse for hans værker, der for eksempel benævnes 'skulpturelle, hængende værker', 'metalliske tekstiler' eller 'vægobjekter'.
Følelsen af at møde det skønne kan være stærk når man står over for et værk af El Anatsui. Glitrende, skønne gobeliner med et umiddelbart udtryk af overflod og ødselhed. Følelsen forvandles – men forstærkes – ved erkendelsen af, at disse uanselige menneskelige efterladenskaber møjsommeligt er transformerede til et eventyrligt tæppe, hvor hvert enkelt objekts lidenhed erstattes af en kolossal kollektiv værdi i det metalliske tekstil.
When Things Fall Apart – Critical Voices on the Radar
I en verden hvor grænser opbygges fremfor at nedbrydes, og hvor angsten for forandring er stærkere end nogensinde, giver de 12 kunstnere deres kommentarer til en globaliseret verden med krig, undertrykkelse og terror. De udstillende kunstnere er Pascale Marthine Tayou (CM), Nidaa Badwan (PW), Wambui Kamiru (KEN), Rehema Chachage (TZ), Babirye Leilah (UG), Arahmaiani Feisal (ID), Milumbe Haimbe (ZM), Thái Tu?n Nguy?n (VM), Regina José Galindo (GT), Zen Marie (ZA), Dinh Q. Lê (VN) og Tiffany Chung (VN). Særligt Nidaa Badwan har facsineret Trapholts gæster siden udstillings åbning. I protest mod Israels blokade af Gaza og Hamas' diskrimination af kvinder isolerede Nidaa Badwan sig i sit soveværelse i Gaza i et år. Inspireret af det litterære mesterværk '100 års ensomhed' og Van Goghs malerkunst har hun skabt en serie fotografiske selvportrætter, der skildrer køn, konflikt og håb, og som vækker opsigt over hele verden.
J. D. ’Okhai Ojeikere - Hairstyles and Headdresses
Udstillingen består af op mod 50 sort-hvid fotografier af afrikanske kvinders fantastiske frisurer. I 1968 påbegyndte J. D. ’Okhai Ojeikere det, der senere skulle blive en serie på omtrent 1000 fotos, et arbejde der blev hans livsværk: at fotografere de nigerianske kvinders store variation af frisurer og (siden hen) hovedbeklædninger. Med sit kamera tog han Nigeria rundt og tog billeder af kvinder med disse ”skulpturer for en dag”, som han kaldte dem.
Fotografierne er en hyldest til nigerianske kvinder, men viser samtidig deres mange udtryksformer og selvstændighed.