22 klasser sætter spot på cykellygterne i Aabenraa Kommune
Natten mellem lørdag den 29 oktober og søndag den 30 oktober, stiller vi uret en time tilbage. Dagene bliver kortere og mørkere, og det er derfor nu, vi skal finde cykellygterne frem.
Netop fokus på lys på cyklen, er omdrejningspunktet for Lys på med Ludvig, som kører hele november måned.
Bag kampagnen står Cyklistforbundet, som i samarbejde med TrygFonden og Færdselsstyrelsen sætter lys og reflekser på skoleskemaet for 4. klasser over hele Danmark.
”Lys på med Ludvig er målrettet 4.klasser, da det ofte er omkring den alder, børn begynder at cykle alene i trafikken. Børnene cykler ikke kun om sommeren, og derfor er det nødvendigt, at de forstår, hvor vigtigt lys på cykel er, når dagene bliver mørkere. Cykellygter skal være en del af cykelrutinen, så børnene er så sikre i trafikken som muligt. Vi skal skabe gode cykelrutiner så tidligt som muligt, som børnene fastholder i deres voksenliv,” udtaler Klaus Bondam, direktør i Cyklistforbundet.
I Aabenraa Kommune deltager 22 4. klasser fra Bolderslev, Bylderup, Deutsche Schule Buhrkall, Felsted, Hjordkær, Hovslund, Hervejsskolen, Ravsted, Stubbæk og Tinglev skoler.