Fortsæt til indhold

Vejene var usikre i går

Arkiv
Af Anne Smedegaard

I løbet af dagen i går var vejene meget usikre. Ikke kun på grund af de store mængder vand, men også grundet flere sprit- og/eller narkotikapåvirkede bilister. Der var nemlig hele fem færdselsrelaterede hændelser i kommunen i går.
Den første var en 39-årig mand fra Stenlille på Sjælland, der blev taget på den midtjyske motorvej med stoffer i blodet. Det skete klokken 10.48 ved Vonge.
Den næste var en 35-årig kvinde fra Vejle, der mistede herredømmet over sin bil ved en rundkørsel og endte på taget i grøften. Det skete klokken 11.33 på Bredstenvej i østgående retning.
Kl. 17.03 kørte en 28-årig mand fra Egtved omkring 70 km/t på den østjyske motorvej i sydgående retning, da hans bil begyndte at aquaplanne. Han endte i midterrabatten, men der skete ingen personskade.
En spritbilist blev taget på Vibevej i Thyregod kl. 18.45. Det var en mand fra Give på 63 år. Han blev anholdt, sigtet og løsladt igen.
Et par timer senere, kl. 22.31, blev endnu en spritbilist taget. Denne gang på Østjysk motorvej da han mistede herredømmet over sin bil og kørte ind i et par skilte og endte i et buskads. Det skete i sydlige retning ved Hornstrup og bilisten var en 42-årig mand fra Fanø.

Det oplyser Vejle Lokalpoliti.